ukrajina armádaReuters
StoryEditor

Porošenko nariadil bojovú pohotovosť pri Kryme, chce hovoriť priamo s Putinom

11.08.2016, 14:18
Autor:
ČTKČTK
Nariadenie prichádza potom, čo bezpečnostná služba Ruska v stredu uviedla, že zmarila teroristický útok na Kryme pripravovaný Kyjevom.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes nariadil uviesť do zvýšenej bojovej pohotovosti všetky vojenské jednotky v blízkosti polostrova Krym a tiež v oblasti Donbasu na východe krajiny, kde sa vládne sily stretávajú s odporom proruských separatistov.

Porošenko tak reagoval na tvrdenie Moskvy, že sa ukrajinské sily pokúsili o vpád na Krym, ktorý Rusko pred dvoma rokmi anektovalo. "Nariadil som zvýšenú bojovú pohotovosť všetkým jednotkám na hranici s Kymom a na kontaktnej línii v Donbase," napísal Porošenko na Twitteri.

Porošenko dal dnes tiež najavo, že chce o stúpajúcom napätí priamo hovoriť so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Situáciou sa má na ukrajinskú žiadosť ešte dnes zaoberať Bezpečnostná rada OSN.

Porošenko na porade s kľúčovými ministrami uložil podľa ukrajinských médií rad úloh. Ministerstvo zahraničia má podľa prezidentovho pokynu informovať zahraničných diplomatov v Kyjeve o vývoji udalostí a zároveň "usporiadať trojstranné telefonické rozhovory s vedením Nemecka a Francúzska, s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a iniciovať rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom".

Ukrajinská diplomacia sa má tiež snažiť o maximálnu zvýšenú účasť pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe na hranici s Krymom a požadovať od "ruských okupačných vojsk", aby umožnili pozorovateľom inšpekcie objektov na Kryme.

Opakovanie gruzínskeho scenára?

Moskva v stredu uviedla, že pri dvoch prestrelkách "s diverznými a teroristickými silami" boli zabití dvaja ruskí vojaci a niekoľko ďalších bolo zranených. Incident prudko vyostril rusko-ukrajinské vzťahy.

"Nie je to ešte casus belli (dôvod na vyhlásenie vojny), ale Rusko pre casus belli aktívne hromadí podobné historky," uviedol ukrajinský veľvyslanec pri Rade Európy Dmytro Kuleba. Pripomenul, že podobné incidenty sa odohrali aj tesne pred vypuknutím rusko-gruzínskej vojny v auguste 2008.

Ukrajina by kvôli ruským vyhrážkam mala požiadať o mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady OSN, usúdil ukrajinský zástupca v tejto svetovej organizácii Volodymyr Jelčenko.

Ukrajina sa dokáže ubrániť sama a situáciu okolo Krymu monitoruje, ubezpečil dnes agentúru Reuters hovorca ukrajinského generálneho štábu Vladyslav Selezňov. Uviedol tiež, že od stredy sa v blízkosti hraníc s Krymom odohráva plánované vojenské cvičenie ukrajinských síl.

Rusi vysielajú posily

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu obvinil Kyjev, že siaha po terore, namiesto aby sa snažil o mierové urovnanie konfliktu. Odvolal tiež stretnutie takzvanej normandskej skupiny, ktorej členmi sú Rusko, Ukrajina, Nemecko a Francúzsko.

Tá sa mala na najvyššej úrovni zísť začiatkom septembra na okraj konferencie štátov skupiny G20 v Číne. Porošenko vzápätí odmietol ruské obvinenia ako nezmyselné a cynické.

Kremeľ dnes oznámil, že Putin na porade bezpečnostnej rady štátu posudzoval otázku bezpečnosti Krymu po zmarení teroristických útokov, najmä opatrenia na pozemnej hranici s Ukrajinou, na mori i vo vzduchu.

Hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže dnes vyhlásil, že Rusko v posledných dňoch vysiela na sever anektovaného polostrova vojenské posily, ktoré nahrádzajú horšie vyzbrojené a menej početné jednotky.

Obvinenie z diverzie

Akciu "diverzantov" organizoval podľa ruskej tajnej služby FSB príslušník rozviedky ukrajinského ministerstva obrany Jevhen Panov, ktorý bol tiež zatknutý. "Môjho brata uniesli (z Ukrajiny). Neexistuje iná možnosť, ako sa mohol ocitnúť na Kryme," tvrdí Panovov brat Ihor, ktorého citoval server denníka Ukrajinská pravda.

Väčšina zo zajatých "ukrajinských diverzantov" sú obyvateľmi polostrova a niektorí mali ruské doklady. Na Kryme chceli niekoľkými výbuchmi vyvolať paniku, aby "zničili turistiku", zabíjať ale v úmysle nemali, uviedol dnes s odvolaním sa na nemenované zdroje a výsluchy zajatcov ruský denník Kommersant.

Prestrelky s "diverzantmi" sa podľa verzie FSB mali odohrať v noci z 6. na 7. augusta - keď bol takisto zatknutý Panov - a v noci zo 7. na 8. augusta.

Proruský krymský gubernátor Sergej Aksjonov dnes navrhol chytených diverzantov povešať. "S diverzantmi sa musí zaobchádzať presne tak, ako to robia roľníci s vranami, ktoré im kradnú úrodu. Zabíjajú ich a vešajú na hranici, aby ostatní pochopili, že nikto nesmie ohrozovať životy civilistov a vojakov na Kryme," vyhlásil Aksjonov. Za celou akciou sa podľa neho skrýva americké ministerstvo zahraničia.

Rusko anektovalo ukrajinský polostrov na jar 2014 po náhlivo zorganizovanom referende. Začlenenie Krymu do Ruskej federácie drvivá väčšina štátov neuznala.

01 - Modified: 2024-05-08 15:10:47 - Feat.: - Title: Ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý umožňuje väzňom slúžiť v armáde 02 - Modified: 2024-05-08 14:00:37 - Feat.: - Title: Poľsko oznámilo nové hekerské útoky skupiny spojenej s Ruskom 03 - Modified: 2024-05-08 13:10:43 - Feat.: - Title: Ukrajinský oligarcha Kolomojskij je podozrivý z prípravy pokusu o vraždu 04 - Modified: 2024-05-08 12:59:00 - Feat.: - Title: Čína zablahoželala Putinovi k inaugurácii do prezidentského úradu 05 - Modified: 2024-05-08 12:26:52 - Feat.: - Title: Rusko tvrdí, že jeho sily dobyli ďalšie dve dediny na Ukrajine
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. máj 2024 22:19