StoryEditor

Putin a proti nemu stovky novinárov. Nikto okrem Ruska neveril Trumpovi, vyhlásil

23.12.2016, 09:26
Autor:
ČTKČTK

Nikto okrem Ruska neveril vo víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. Trump presne odhadol nálady spoločnosti, demokrati prehrali na všetkých frontoch. Vyhlásil to dnes v Moskve na bilančnej tlačovej konferencii prezident Vladimir Putin.

Voľby podľa neho ukázali, že predstavy americkej verejnosti o svete sú "v súlade s tradičnými hodnotami Ruska".

Konštruktívne vzťahy s Trumpom
Demokratickej strane, ktorej kandidátka Hillary Clintonová vo voľbách neuspela, Putin odporučil naučiť sa prehrávať dôstojne.

"Terajšia vláda USA sa snaží svoje neúspechy zviesť na vonkajšie faktory, má ale vlastné problémy," upozornil šéf Kremľa. S novou Trumpovou vládou chce Rusko rozvíjať pracovné, konštruktívne vzťahy, uviedol Putin.

Nie je podstatné, odkiaľ boli hackeri
Prezident tiež komentoval obvinenie na adresu Moskvy, že stojí za útokmi hackerov na servery amerických politických strán počas volebnej kampane.

Pôvodca týchto útokov podľa Putina nie je dôležitý. Podstatné vraj je, že hackeri oznámili svetu "pravdu o manipuláciách verejnou mienkou v USA".

Predčasné voľby nechce
Pokiaľ ide o prezidentské voľby v Rusku, plánované na rok 2018, ich urýchlenie Putin nepovažuje za vhodné. O svojej prípadnej kandidatúre vraj rozhodne, "keď príde čas".

Putin novinármi povedal, že Rusko výrazne modernizuje svoje strategické jadrové prostriedky a obdobné kroky USA ho neprekvapujú. Prezident tak reagoval na štvrtkový odkaz na twitteri zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, že Washington musí posilniť a rozšíriť svoj jadrový potenciál.

Rusko je silnejšie než akýkoľvek potenciálny nepriateľ, upozornil šéf Kremľa. Je vraj prekvapený, že toto konštatovanie niekoho znepokojuje.

Pokiaľ ide o vzťahy s Európskou úniou, Moskva stojí o to, aby dvadsaťosmička hovorila jedným hlasom. "Ak tomu nebude tak, budeme rokovať s jednotlivými partnermi," povedal Putin. "O miere centralizácie EÚ musia Európania rozhodnúť sami," dodal.

Putin podporil úsilie Ukrajiny zabezpečiť si bezvízový styk s Európskou úniou. Upozornil ale, že Ukrajinci by mali mať v EÚ možnosť pracovať, pretože inak stratia sociálne zabezpečenie. "Doterajší formát rokovania o ukrajinskej kríze nie je príliš účinný, ale treba ho podporiť, iné k dispozícii nie je," vyhlásil prezident.

Rusko-turecké vzťahy
Pondelkový útok na ruského veľvyslanca v Ankare Andreja Karlova bol podľa Putina "atentátom na rusko-turecké vzťahy." Ako však Putin dodal, nepoškodí ich to. Ukázal však, že extrémisti v Turecku prenikli do silových štruktúr.

"Turecko zohralo spolu s Ruskom a Iránom významnú úlohu pri oslobodení sýrskeho mesta Halab (Aleppo)," povedal Putin. Evakuácia obyvateľov východnej časti mesta by bez ich súčinnosti "a bez dobrej vôle sýrskeho prezidenta Bašára Asada" nebola možná, upozornil.

Ďalším krokom k urovnaniu sýrskej krízy by podľa Putina mala byť zmluva o prímerí platná pre celé územie Sýrie. Irán, Turecko aj Asad podľa neho súhlasí s tým, že miestom budúceho rokovania o Sýrii bude v polovici januára kazašská metropola Astana.

Ekonomické výsledky
Značnú časť tlačovej konferencie prezident tradične venoval vnútorným hospodárskym a sociálnym problémom Ruska. Oznámil, že v roku 2015 zaznamenal hrubý národný produkt krajiny pokles vo výške mínus 3,7 percenta.

Záporné hodnoty bude dynamika HDP síce vykazovať aj tento rok, odhady sa ale pohybujú len okolo mínus polovice percenta. Inflácia dosiahne tento rok hranicu 5,5 percenta. Deficit rozpočtu je podľa ruského prezidenta "prijateľný" vo výške 3,7 percenta.

Putin pri svojej dvanástej výročnej tlačovej konferencii, ktorá sa konala v moskovskom Medzinárodnom obchodnom stredisku, hovoril s novinármi takmer štyri hodiny. V sále bolo okolo 1500 žurnalistov z Ruska i zo zahraničia.

01 - Modified: 2025-12-11 19:12:06 - Feat.: - Title: Útok na ruskú mobilizáciu. Hackeri napadli systém odvodov, ktorý obsahuje 30 miliónov účtov 02 - Modified: 2025-12-11 17:27:51 - Feat.: - Title: Maduro je pod tlakom z USA. Vladimir Putin mu vyjadril podporu, hovorí o solidarite s venezuelským ľudom 03 - Modified: 2025-12-11 16:47:55 - Feat.: - Title: Rusi hlásia dobytie Siverska, Kyjev nesúhlasí. Pád bašty by im otvoril cestu na posledné veľké mestá v Donbase 04 - Modified: 2025-12-11 15:31:51 - Feat.: - Title: Estónsko odsúdilo proruského politika na 14 rokov väzenia za vlastizradu 05 - Modified: 2025-12-11 15:41:19 - Feat.: - Title: Na Ukrajine zahynul britský vojak, Moskva žiada vysvetlenie a hovorí o terorizme
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. december 2025 20:53