Viktor Orbán mohol byť v roku 1989 Emmanuelom Macronom Maďarska. Premiérovi nášho južného suseda to do očí v europarlamente povedal europoslanec a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.
Hoci sa to z tohto výroku môže zdať, Verhofstadt Orbána ani zďaleka nechválil. Práve naopak. Podrobil ho tvrdej kritike. Video Verhofstadtovho prejavu má na Facebooku už takmer 36-tisíc zdieľaní a 41-tisíc lajkov.
Maďarskému premiérovi pripomenul jeho liberálne začiatky a aj to, že v jeho politickej mladosti mu pomohol Goerge Soros. Ten George Soros, proti ktorému dnes Orbán tvrdo brojí a ktorého univerzitu sa snaží z Maďarska vyštvať.
„Ale buďme úprimní, veľa sa od roku 1990 zmenilo,“ vyhlásil Verhofstadt. „Vy ste sa zmenili. Zavrhli ste svoje demokratické princípy a v podstate to hovoríte otvorene: Nechcem vytvoriť liberálnu demokraciu, ale chcem neliberálny štát.“
Ďalej vyčítal konkrétne kroky, ktoré Orbán v duchu tohto vyhlásenia urobil: Šikanovanie mimovládok, prenasledovanie kritických médií, budovanie múrov, vyhlásenia o treste smrti, či zákony proti univerzite v Budapešti.
„A moja otázka na vás je: Ako ďaleko zájdete? Čo bude ďalšie? Budete aj páliť knihy? Pred maďarským parlamentom na námestí Lajoša Košúta.“
Verhofstadt však v Orbánovi nevidí konzervatívca, ktorým sa maďarský premiér medzičasom stal, ale modernú verziu starých maďarských komunistov.
„Ekonomický protekcionizmus, nadmerný nacionalizmus, prudký nárast neliberalizmu. A vidíte nepriateľov všade v maďarskom štáte. Vidíte nepriateľov v energetickom sektore, vidíte nepriateľov v médiách, vidíte nepriateľov v mimovládnych organizáciách, teraz vidíte nepriateľov aj v akademickom svete. Presne ako keby boli Stalin alebo Brežnev späť. Ale tentokrát v Maďarsku.“
Následne Verhofstadt vyhlásil, že má väčší rešpekt pre euroskeptikov, ktorí tvrdia, že nemajú radi Európsku úniu, neuznávajú jej hodnoty a chcú z nej vystúpiť. Orbán podľa neho tiež nechce hodnoty Únie, ale peniaze z Únie áno.