Reuters
StoryEditor

Neohrozený vládca. Štyria z piatich Rusov chcú, aby Putin znova kandidoval

21.05.2017, 09:01
Autor:
ČTKČTK

Až 80 percent Rusov očakáva, že súčasná hlava štátu Vladimir Putin bude opäť kandidovať na post ruského prezidenta vo voľbách v roku 2018. Vyplýva to z prieskumu usporiadaného fondom Verejná mienka.

Rozhodnutie znovu nekandidovať by pritom uvítalo len 14 percent respondentov. Prezident svoju kandidatúru ešte nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Takmer polovica (46 percent) respondentov uviedla, že by prípadné rozhodnutie prezidenta znovu nekandidovať prijala negatívne. Neutrálne sa k tomu stavia 35 percent opýtaných.

Podľa prieskumu pritom rastie počet Rusov, ktorí si myslia, že prezident robí svoju prácu lepšie ako v prvých dvoch volebných obdobiach. Chváli ho až 42 percent ľudí, ešte v roku 2013 ich pritom bolo iba 16 percent.

Až tretina zároveň uviedla, že ich postoj k prezidentovi sa oproti roku 2000, kedy Putin prvýkrát nastúpil do funkcie hlavy štátu, zlepšil.

Prieskum ďalej ukázal, že až 70 percent Rusov hodnotí Putinovo znovuzvolenie v roku 2012 pozitívne. Naopak záporne to vníma šesť percent respondentov.

Za pozitívne i negatívne zmeny v Rusku je prezident zodpovedný podľa tretiny opýtaných. Druhá tretina uviedla, že si Putina spája iba s kladným vývojom v krajine.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
12. jún 2026 19:55