11.12.2017, 00:00

Pri dividendách dajte pozor na zmeny

Vyplácanie dividend, teda podielov na zisku, zásadne ovplyvňuje fakt, že začiatkom tohto roka sa v ich zdaňovaní urobila hrubá čiara. Začal totiž platiť nový zákon.

Pri dividendách dajte pozor na zmeny
Zdroj: Dreamstime

Vyplácanie dividend, teda podielov na zisku, zásadne ovplyvňuje fakt, že začiatkom tohto roka sa v ich zdaňovaní urobila hrubá čiara. Začal totiž platiť nový zákon.

Nové podmienky zavedené do zdaňovania dividend od tohto roka, vnáša, ako vysvetľuje Veronika Solíková, konateľka spoločnosti Účtovná jednotka, do tejto oblasti zmenené pravidlá. Tie sa dotknú všetkých „nových dividend“, ktoré sa vyplatia zo ziskov vytvorených za účtovné obdobia od januára 2017 a neskôr. To však nie je všetko. Nové pravidlá zasiahnu podľa Solíkovej aj vyplácanie „starých“ dividend, pokiaľ sa budú vyplácať zo ziskov vytvorených za účtovné obdobia, ktoré prebiehali do konca roka 2003.

Právne vzťahy
Čo bude rozhodujúce pre vyplácanie podielov na zisku dosiahnutých od roku 2017 a neskôr? Ich zdanenie závisí od niekoľkých faktorov: od typu príjemcu dividendy (fyzická/právnická osoba), od typu štátu, odkiaľ podiely plynú (Slovensko/zahraničie) a od miesta príjemcu podielov (či je miestom zdanenia Slovensko alebo zahraničie).
„Pri fyzických osobách je pri zdanení dividend dôležitý vzťah k ich platiteľovi,“ pokračuje Solíková s tým, že fyzické osoby treba rozlišovať podľa toho, aký vzťah majú voči firme, prípadne družstvu, ktoré im dividendu vyplácajú. Inými slovami, dôležité je sledovať právne vzťahy medzi nimi, napríklad či ide o majiteľa alebo konateľa firmy, člena dozornej rady akciovky alebo člena družstva

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.