29.01.2018, 10:45

Vlády rýchle tempo vývoja kryptomien nestíhajú. Pri bitcoine sa pozerajme na možnosti, ktoré prináša, nielen na cenu (rozhovor)

Zdaniť výnosy z kryptomien je ľahšie na klasických burzách, pri decentralizovaných to bude mať štát ťažšie, hovorí David Stancel, viceprezident združenia Blockchain Slovakia.

Vlády rýchle tempo vývoja kryptomien nestíhajú.  Pri bitcoine sa pozerajme na možnosti, ktoré prináša, nielen na cenu (rozhovor)
Zdroj: HN

Je to už deväť rokov, odkedy bol vyťažený prvý bitcoin. Ako sa posunula debata o tejto kryptomene? Dostáva sa viac do povedomia?
Určite áno, zatiaľ čo ten prvý boom prišiel v roku 2013, keď sa bitcoin nejaký čas skloňoval vo viacerých mainstreamových médiách, potom nasledovalo pár pokojnejších rokov, aspoň čo sa týka mediálneho ohlasu. V roku 2017 to vypuklo opäť a v oveľa väčšom meradle, keďže sa o bitcoine azda už pravidelne píše takmer vo všetkých médiách. Ku kryptomenám sa vyjadrujú oveľa viac aj samotné vlády a regulátori. Niekoľko krajín medzitým už prijalo prvé legislatívne opatrenia, viac či menej pozitívne, súvisiace s bitcoinom či inými kryptomenami. Kým Japonsko či Austrália uznali bitcoin zákonom ako platidlo, krajiny ako Čína, Venezuela či Egypt sa rozhodli proti kryptomenám bojovať, a to sa odzrkadlilo aj v ich legislatíve. Čo je trochu smutné je, že aj v roku 2013 aj 2017 sa neprimerane veľká pozornosť venuje len cene bitcoinu, namiesto samotnej technológie, na ktorej je postavený, a možnostiam, ktoré prináša.

Foto: David Stancel, viceprezident združenia Blockchain Slovakia

Veľa sa hovorí o zdanení kryptomien. Ako dlho bude trvať, kým vlády nájdu spôsob, ako prekonať technické riešenie kryptomien, ktoré bráni ich zdaneniu?
Ak sa rozprávame o obchodovaní kryptomien na klasických burzách, zdaniť výnosy je pomerne jednoduché. Je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.