05.03.2019, 00:00

20 otázok a odpovedí: Z dohôd sa platia odvody aj dane

Aké povinnosti má zamestnávateľ vo vzťahu k dohodárom, čo mu má strhávať zo mzdy, je povinný mu vydať v každom prípade výplatnú pásku? Na tieto otázky odpovedajú odborníci.

20 otázok a odpovedí: Z dohôd sa platia odvody aj dane
Zdroj: TASR/R. Stoklasa

Odpovedá Peter Višváder, Sociálna poisťovňa

1. Platba poistného
Zamestnávame už dlhší čas dôchodcu na dohodu o pracovnej činnosti. Od 1. februára využil možnosť a uplatnil si výnimku z platenia poistného, hneď však dosiahol príjem 500 eur. Z akého vymeriavacieho základu budeme za neho platiť poistné na úrazové a garančné poistenie?
Ak zamestnávate na dohodu o pracovnej činnosti dohodára – starobného dôchodcu, ktorý si uplatnil odvodovú úľavu a mesačný príjem bude mať 500 eur, poistné na dôchodkové poistenie bude platiť on aj vy ako zamestnávateľ zo sumy nad 200 eur, teda z 300 eur (500 – 200 = 300). Poistné na úrazové poistenie a garančné poistenie bude zamestnávateľ platiť z plnej sumy, teda z 500 eur. V Mesačnom výkaze poistného a príspevkov bude uvádzať dohodára pod kódom 51. Výnimka z platenia poistného platí len pre dôchodkové poistenie, len do sumy 200 eur a len na jednu dohodu. Ak má dôchodca uzatvorených viacero dohôd, zo všetkých ostatných platí poistné na dôchodkové poistenie a je povinne dôchodkovo poistený.


2. Zrážka preddavku
Zamestnávateľ zamestnáva študenta na dohodu o brigádnickej práci študentov a hrubá odmena za vykonanú prácu je štyri eurá. Zamestnávateľ zrazí poistné na sociálne poistenie, zrážku preddavku na daň. Je povinný vydať zamestnancovi výplatnú pásku?
Zamestnávateľ musí vydať zamestnancovi v pracovnom pomere výplatnú pásku (doklad pri vyúčtovaní mzdy/odmeny). Vzťahuje sa to aj na zamestnanca na dohodu, preto mu musí vydať výplatnú pásku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.