05.03.2019, 00:00

20 otázok a odpovedí: Z dohôd sa platia odvody aj dane

Aké povinnosti má zamestnávateľ vo vzťahu k dohodárom, čo mu má strhávať zo mzdy, je povinný mu vydať v každom prípade výplatnú pásku? Na tieto otázky odpovedajú odborníci.

20 otázok a odpovedí: Z dohôd sa platia odvody aj dane
Zdroj: TASR/R. Stoklasa

Odpovedá Peter Višváder, Sociálna poisťovňa

1. Platba poistného
Zamestnávame už dlhší čas dôchodcu na dohodu o pracovnej činnosti. Od 1. februára využil možnosť a uplatnil si výnimku z platenia poistného, hneď však dosiahol príjem 500 eur. Z akého vymeriavacieho základu budeme za neho platiť poistné na úrazové a garančné poistenie?
Ak zamestnávate na dohodu o pracovnej činnosti dohodára – starobného dôchodcu, ktorý si uplatnil odvodovú úľavu a mesačný príjem bude mať 500 eur, poistné na dôchodkové poistenie bude platiť on aj vy ako zamestnávateľ zo sumy nad 200 eur, teda z 300 eur (500 – 200 = 300). Poistné na úrazové poistenie a garančné poistenie bude zamestnávateľ platiť z plnej sumy, teda z 500 eur. V Mesačnom výkaze poistného a príspevkov bude uvádzať dohodára pod kódom 51. Výnimka z platenia poistného platí len pre dôchodkové poistenie, len do sumy 200 eur a len na jednu dohodu. Ak má dôchodca uzatvorených viacero dohôd, zo všetkých ostatných platí poistné na dôchodkové poistenie a je povinne dôchodkovo poistený.


2. Zrážka preddavku
Zamestnávateľ zamestnáva študenta na dohodu o brigádnickej práci študentov a hrubá odmena za vykonanú prácu je štyri eurá. Zamestnávateľ zrazí poistné na sociálne poistenie, zrážku preddavku na daň. Je povinný vydať zamestnancovi výplatnú pásku?
Zamestnávateľ musí vydať zamestnancovi v pracovnom pomere výplatnú pásku (doklad pri vyúčtovaní mzdy/odmeny). Vzťahuje sa to aj na zamestnanca na dohodu, preto mu musí vydať výplatnú pásku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.