08.11.2017, 00:00

Úroky rastú aj po smrti dlžníka

Veritelia nebývajú o smrti dlžníka informovaní žiadnym osobitným spôsobom. Mali by si preto ustriehnuť výzvy zverejňované na úradnej tabuli, ako aj na webovej stránke súdov či Notárskej komory.

Úroky rastú aj po smrti dlžníka
Zdroj: Dreamstime

Notár vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky. Urobí tak na návrh dedičov, pričom lehota, ktorú im určí, nesmie byť kratšia ako mesiac. „V praxi to má význam najmä vtedy, ak dedičia nemajú informácie o všetkých dlhoch poručiteľa. Objasňuje sa tak okruh osôb, ktoré uplatňujú svoje pohľadávky. Slúži aj na ochranu dedičov voči tým, ktorí svoje pohľadávky v určenej lehote neprihlásili,“ vraví advokát Róbert Bános.

Dočasná ochrana majetku
Zákon počíta s potrebou dočasne zabezpečiť ochranu dedičstva, a to maximálne do právoplatného skončenia konania o dedičstve. Ak treba, urobí súd aj bez návrhu neodkladné úkony. Najmä zabezpečí dedičstvo, vykoná súpis na mieste samom, zverí veci osobnej potreby manželovi poručiteľa alebo inému členovi domácnosti, postará sa o predaj vecí, ktoré nemožno uschovať bez nebezpečenstva škody alebo nepomerných nákladov, prípadne ustanoví správcu dedičstva alebo jeho časti.

„Ide o všetky neodkladné úkony, ktoré slúžia na zabezpečenie majetku poručiteľa pred poškodením, odcudzením č

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.