19.11.2017, 18:58

Ľudia už nebudú robiť štátu poštárov. Vláda chystá novinky

Vláda sa púšťa do boja s papierovaním. Úradníci by už bežných ľudí, ale ani firmy nemali preháňať kvôli chýbajúcim dokladom. Viac v pondelkovej prílohe PODNIKANIE.

Ľudia už nebudú robiť štátu poštárov. Vláda chystá novinky
Zdroj: Pavol Funtál

Zmeniť 48 zákonov a odstrániť z nich mnohé pasáže s prebujnenými administratívnymi povinnosťami pre firmy i bežných ľudí sa rozhodla už prvá vláda Roberta Fica. Vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek to chcel zvládnuť do roku 2012. Nepodarilo sa mu to.
V analýze legislatívy a následnom znížení administratívy nebol úspešný ani kabinet Ivety Radičovej.

Teraz sa znova do boja s častým behaním po úradoch kvôli rôznym potvrdeniam a výpisom pustil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Už nechce zmeniť 48 zákonov ako jeho predchodcovia, ale až o sto viac. A okrem nich aj ďalších okolo 70 vyhlášok, nariadení a opatrení vlády. Úradmi by tak mali viac začať obiehať e-papiere ako ľudia, ktorí zatiaľ prácne zháňajú rôzne doklady a na iné úrady ich musia zasa priniesť. Tomu by už mal byť koniec.

Úradníci si údaje budú musieť vytiahnuť z databáz a nežiadať ich od podnikateľov a ostatných občanov. Úrady však ešte celkom elektronicky prepojené nie sú, nemôžu si navzájom zasielať všetky potrebné dokumenty. Viaceré registre už ale fungujú a štátna správa z nich čerpá potrebné informácie. „Novela zákona o správnom konaní má za úlohu zakázať úradom a verejným inštitúciám, aby už nikdy nežiadali od ľudí a firiem výpisy z obchodného registra, listu vlastníctva, zo živnostenského registra a z registra trestov.

Všetky tieto údaje štát dnes už má,“ zdôraznil Pellegrini. Nové pravidlá majú platiť od mája 2018.

Viac sa dočítate v pondelkovej prílohe  PODNIKANIE.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.