15.04.2005, 00:00

Cena ropy a zlata klesla

Aktuálny týždeň sa nesie v znamení poklesu ceny ropy, ktorá sa postupne prepadáva k úrovni okolo 50 dolárov za barel.

Aktuálny týždeň sa nesie v znamení poklesu ceny ropy, ktorá sa postupne prepadáva k úrovni okolo 50 dolárov za barel. Po dvoch mesiacoch vysokých cien sa čierne zlato vracia na cenové úrovne z polovice februára a investori na burze NYMEX v New Yorku zaznamenali 8 za sebou idúcich medvedích seáns. Po tom, ako 4. 4. dosiahol májový kontrakt svoj vrchol na úrovni 58,2 dolára, nastal postupný prepad. V pondelok otvorila ropa na úrovni 52,6 dolára za barel. V priebehu seansy cena klesla na minimum 52,2 dolára na najnižšiu úroveň za posledné 2 týždne. Obchodníci s čiernym zlatom pristúpili k vyberaniu ziskov pod vplyvom avizovaného druhého zvýšenia produkcie organizáciou OPEC. Ropný kartel sa vyššou produkciu pokúša zvýšiť stav zásob a zabrániť tak prudkým nárastom ceny v prípade neočakávaných udalostí. Pokles trhu umožnilo aj zrušenie pripravovaného štrajku odborov v Nigérii. Denné maximum sa zastavilo na 53,85 dolára, odkiaľ sa trh odrazil za zatváraciu cenu 53,71 dolára za barel. V utorok sa týždenné minimum posunulo na 51,7 dolára a trh zatvoril o 16 tikov vyššie. Obchody prebiehali v pásme širokom 1,95 bodu, čo v tomto trhu predstavuje rozdiel cien 1 950 dolárov za jeden kontrakt. V stredu sa ropa opäť oslabila. Po otvorení na hodnote 51,2 dolára cena čierneho zlata spadla o viac ako bod a otestovala týždenné minimum na úrovni 50,06 dolára. Pokles sa zastavil na dôležitej psychologickej úrovni 50 dolárov, ktorá bude tvrdou hranicou brániacou poklesu ceny ropy smerom nadol. Obchodníci tak reagovali na vyššiu produkciu čierneho zlata od organizácie OPEC. Najbližší vývoj ceny ovplyvnilo zverejnenie stavu zásob v Spojených štátoch. Analytici očakávali už deviaty medzitýždenný nárast zásob surovej ropy v poradí. Hlavná pozornosť trhu sa však sústredila na stav zásob benzínu, ktorých pokles by sa mohol v dôsledku vyššej produkcie rafinérií zastaviť. Skutočné čísla potvrdili očakávania. Zásoby ropy aj benzínu vzrástli, čo stlačilo ceny ropných produktov.
Obchodovanie so zlatom sa v aktuálnom týždni odohrávalo v blízkosti 430 dolárov za trojskú uncu. V pondelok sa drahé kovy posilnili. Podporu našli v oslabení sa dolára oproti hlavným svetovým menám. Tesne pod najvyššiu úroveň za posledných 16 rokov vzrástla aj cena medi. Pozornosť obchodníkov sa sústredila na čísla o obchodnom deficite a maloobchodných tržbách v Spojených štátoch. Situácia na devízových trhoch totiž výrazne ovplyvňuje obchodovanie s drahými kovmi. Obchodné pásmo počas prvých troch dní týždňa neprekročilo 4 body. Situácia sa mierne zmenila vo štvrtok, keď posilňujúci sa dolár stlačil cenu žltého kovu smerom dolu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.