12.12.2017, 00:00

Trump plní sľuby, uzavrie hranice

Na zozname prezidenta Trumpa sa nachádza osem krajín, ktorých občania majú zakázaný vstup na americké územie.

Trump plní sľuby, uzavrie hranice
Zdroj: REUTERS/Jim Young

Najvyšší súd USA schválil v imigračný dekrét prezidenta Donalda Trumpa. Pre občanov ôsmich krajín, z ktorých šesť je prevažne moslimských, sa tak môže začať uplatňovať zákaz vstupu na americkú pôdu. Federálne súdy pozastavili jeho platnosť, nakoľko ho považovali za diskriminačný. Trumpova administratíva potom požiadala o zrušenie príkazov nižších súdov. Sedem z deviatich sudcov napokon tejto žiadosti vyhovelo. Rozhodnutie neznamená, že podľa Najvyššieho súdu je zákaz v súlade ústavou, ale že núdzové opatrenia prijaté proti nemu neboli nevyhnutné.

Americký prezident povedal, že zákaz vstupu je potrebný v záujme ochrany USA pred terorizmom islamistických militantov. Trump tak napĺňa ďalší zo sľubov, ktoré dal ešte ako kandidát na prezidentský úrad. Nariadenia nižších súdov, ktoré čiastočne zákaz blokovali, budú pozastavené, kým odvolacie súdy nerozhodnú o právnych otázkach spojených so samotným zákazom.

Odmietajú politiku strachu

Ide o v poradí tretí imigračný dekrét amerického prezidenta. Zákaz v ňom obsiahnutý sa vzťahuje na občanov Iránu, Líbye, Somálska, Sýrie, Jemenu a Čadu a týka sa tiež občanov Severnej Kórei a niektorých vládnych predstaviteľov Venezuely. S výberom týchto štátov sa úplne nestotožňuje právnička Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva. "Kým v prípade Severnej Kórei a Venezuely by sa dalo pochopiť, že limitovanie vstupu je súčasťou tlaku voči režimom v oboch krajinách, a teda postihne najmä ľudí spriaznených s tamojšími vládami, v ďalších prípadoch je tento výber naozaj otázny." Upozorňuje pritom na príklad Iránu, ktorý sa v posledných rokoch otvára svetu. "Aj na Slovensku sme zaznamenali nárast počtu ľudí z Iránu, ktorí sa sem prisťahovali, a tiež výrazne zvýšený záujem o Irán zo strany našich podnikateľov", uviedla Števulová. Podľa jej názoru ide skôr o výber štátov podľa aktuálnych zahraničnopolitických záujmov USA, ako o výber, ktorý by sa riadil primárne tým, a
by bola zabezpečená bezpečnosť krajiny.

Zo zákazu však platia aj určité výnimky. Niektorí ľudia z každej konkrétnej krajiny môžu naďalej po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.