06.02.2018, 00:00

Rezort vnútra chce na Rómov kamery

Kriminalitu v osadách chce ministerstvo vnútra riešiť aj novými právomocami policajtov. Rómsky splnomocnenec chce viac prevencie ako represie.

Minister vnútra Robert Kaliňák si od nových opatrení sľubuje zníženie kriminality v osadách.
Zdroj: TASR

Štatistiky ukazujú, že kriminalita na Slovensku klesla za posledných desať rokov takmer o polovicu. Podľa ministra vnútra však v určitých lokalitách, kde žijú aj Rómovia, stagnuje, alebo má dokonca stúpajúcu tendenciu. „V krompašskom obvode tvorí rómska komunita približne 26 percent obyvateľov a na trestnej činnosti sa podieľajú 70 až 80 percentami,“ uviedol. V reakcii na tento stav sa rezort vnútra rozhodol zaviesť nové opatrenia zamerané na eliminovanie takzvanej otravujúcej kriminality. S návrhmi, ktoré Robert Kaliňák a prezident Policajného zboru Tibor Gašpar prezentovali práve z osady v Krompachoch, však nesúhlasí splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. Ako potvrdil, jeho úrad sa ani nezúčastnil na príprave návrhu zákona.

Problém je aj v názve zákona
Otravujúcu protiprávnu činnosť tvorí podľa Gašpara napríklad rušenie nočného pokoja či jazda maloletých na dopravných prostriedkoch. Aby mohli policajti v týchto prípadoch zakročiť, pribudnú im viaceré právomoci, ktoré Gašpar nekonkretizoval. Práve zvýšenie kompetencií strážcom zákona je jedným z troch základných pilierov pripravovaného zákona o potláčaní kriminality v osadách. „Chceme policajtom trochu rozviazať ruky v tých lokalitách, kde je to potrebné,“ dodal Gašpar. Splnomocnenec Ravasz upozorňuje okrem iného na problematickosť samotného názvu právneho predpisu. „Naznačuje, akoby celé osady boli kriminálne, a to určite pravda nie je,“ zdôraznil. Ak naša súčasná legislatíva nie je postačujúca, treba zmeniť aktuálne platnú úpravu, a nie účelovo vytvárať nový zákon presne proti Rómom, dodal.

Menšina ako bezpečnostné riziko
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vo svojom stanovisku uviedla, že tento zákon ešte nie je na stole, a preto ho ani nemôže hodnotiť. Tak ako všetky zákony, aj tento však podľa nej musí platiť pre všetkých, a niel

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.