19.02.2018, 00:00

Ľudia často nevedia prepočítať príjmy zo zahraničia

Veľa ľudí nevie, ktoré príjmy zdaňovať a ktoré nie. Často nezahrnú do svojho priznania všetky, čo sa potom prejaví na konečnom výsledku. Hovorí o tom v rozhovore Dana Droppová, členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov.

Na koľko približne vyjde vypracovanie priznania
50 – 80 eur za jednoduché daňové priznanie pre fyzickú osobu, ktorá má len príjmy zo zamestnania v zahraničí
Od 30 do 300 eur môže vyjsť hodinová sadzba

Koľko je pokuta za nesprávne priznanie a nesprávnu výškou dane
3 percentá ročne je v prípade, že podáte opravné priznanie za nesprávne
7 percent je, ak sa začne daňová kontrola a vy sa k pochybeniu priznáte ešte v lehote pri začatí kontroly
100 percent dane, maximálna výška pokuty, ktorá vznikla z rozdielu medzi podaným priznaním a jej správnou výškou

Aké máte skúsenosti s tým, keď si ľudia sami pripravujú a vypĺňajú daňové priznania?
Málokedy sa stáva, že si ľudia nechajú u daňového poradcu skontrolovať vlastné podanie. Daňoví poradcovia poskytujú komplexné služby, za ktoré ručia a na ktoré majú aj poistenie. Zvyčajne od nás ľudia chcú vypracovať celé svoje priznanie na základe podkladov, ktoré nám poskytnú.

Takže najbežnejšie sú situácie, keď spracúvate celé účtovníctvo a záverečným úkonom je účtovná závierka a priznanie.
Áno, je to tak. Ale mám skúsenosť s klientmi, ktorí si zostavili priznanie sami a potom mali daňovú kontrolu. V rámci tohto procesu ich potom zastupujeme počas kontroly. Ľudia často nevedia správne použiť tlačivo ani nevedia, aké odpočítateľné položky si môžu uplatniť. Je to trochu, ako keby som si ja sama chcela opraviť práčku. Nech sa akokoľvek snažím, sama to nedokážem.

Ktoré chyby sa najčastejšie robia pri vypĺňaní daňových priznaní?
Najčastejšie sa nesprávne identifikujú príjmy, ktoré považujú za oslobodené. Ďalej nepoznajú pravidlá, ako sa uplatňujú odpočítateľné položky, a tak sa často dopracujú k nesprávnemu základu dane. Napokon často nevedia ani identifikovať rozličné iné povinnosti spojené s tým, že dosiahli zdaniteľné príjmy, rôzne registračné a oznamovacie povinnosti, za nedodržanie ktorých môže byť vyrubená sankcia.

Čo im

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.