08.03.2018, 00:00

Paušálne výdavky majú viacero výhod

Poctivo zbierať bločky, zapisovať a účtovať všetky doklady alebo nestrácať čas a peniaze a uplatniť si paušálne výdavky? Často sú najlepšie tie najjednoduchšie riešenia. V roku 2017 si živnostníci a SZČO môžu prvýkrát uplatniť výdavky vo výške až 60 percent z príjmov. To stojí za úvahu, lebo bez pomoci profesionálov si s daňovým priznaním a účtovníctvom poradí len časť podnikateľov.

Paušálne výdavky majú viacero výhod
Zdroj: Dreamstime


1. Výhody paušálnych výdavkov
Pre ktorých podnikateľov je výhodné využiť paušálne výdavky a prečo?
Zvýšenie paušálnych výdavkov na 60 percent v roku 2017 je zaujímavé pre väčší okruh živnostníkov a iných SZČO. Sú vhodné najmä pre tých podnikateľov, ktorí nenakupujú veľa materiálu, tovaru a služieb pre svoju podnikateľskú činnosť, podnikajú bez zamestnancov a zdroj ich príjmov je najmä ich vlastná práca. Ide najmä o živnostníkov a SZČO, ktorí vykonávajú duševnú prácu, napríklad programátori, dizajnéri, architekti, umelci, poradcovia, účtovníci, pracovníci vykonávajúci rôzne druhy kontrol a revízií a podobné povolania. Vyšší paušál pomôže živnostníkom, ktorých reálne výdavky sú na úrovni 60 percent príjmov, ale uplatnením paušálnych výdavkov sa vyhnú vedeniu daňovej evidencie alebo jednoduchého účtovníctva a stačí im oveľa jednoduchšia evidencia.

2. Mesiace podnikania
Aké sú podmienky, aby si živnostník mohol uplatniť paušálne výdavky do 60 percent z príjmov?
Suma maximálnej výšky paušálnych výdavkov sa neurčuje v závislosti od počtu mesiacov vykonávania podnikateľskej činnosti alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo od počtu mesiacov poberania príjmov z použitia diela a umeleckého výkonu. Platí však, že do nákladov možno dať najviac 60 percent z úhrnu príjmov, ale najviac 20-tisíc eur. Pri prenájme nehnuteľnosti nie je možné ani v roku 2017 uplatniť paušálne výdavky, ale len skutočné výdavky, napríklad vedením daňovej evidencie.

3. Začiatok podnikania
Daňovník začal podnikať na základe živnostenského oprávnenia v máji 2017, pričom za živnosť dosiahol príjmy vo výške 25 600 eur. Nie je platiteľom DPH a rozhodol sa uplatniť výdavky percentom z príjmov. Akú výšku výdavkov si môže uplatniť?
Podnikateľ, ktorý začal pracovať na živnosť v priebehu roka, má nárok na uplatnenie výdavkov percentom z príjmov vo výške 60 percent z úhrnu príjmov, najviac vo výške 20-tisíc eur, a to bez ohľadu na počet mesiacov, počas ktorých fungoval ako živnostník. Daňovník môže uplatniť za rok 2017 výdavky percentom z príjmov vo výške 15 360 eur.

4. Zamestnanci u živnostníka
Podnikateľ dosahuje v roku 2017 príjmy na základe živnostenského oprávnenia. Nie je registrovaný ako platiteľ DPH. Má dvoch zamestnancov. Môže si tento daňovník uplatniť za rok 2017 výdavky percentom z príjmov?
Áno. Daňovník, ktorý vykonáva činnosť na základe živnostenského oprávnenia a ktorý nie je platiteľom DPH, sa môže rozhodnúť uplatniť výdavky percentom z príjmov aj za predpokladu, že zamestnáva zamestnancov.

5. Pohonné látky v nákladoch
Živnostník si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 60 percent z úhrnu príjmu. Môže si k týmto výdavkom uplatniť aj spotrebu pohonných látok vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 percent z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok?
Ak si podnikateľ – živnostník uplatní výdavky percentom z príjmov, teda paušálne výdavky do 60 percent z úhrnu príjmov (najviac do 20-tisíc eur ročne), sú v nich zahrnuté všetky jeho výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov. Podmienkou je, aby toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach. Z toho vyplýva, že živnostník si už nemôže uplatniť žiadne iné výdavky okrem zaplateného poistného.

6. Živnostník a DPH
Podnikateľ dosahuje príjmy na základe živnostenského oprávnenia po celý rok, ale až v priebehu roka, od júna 2017, je už registrovaný pre DPH. Môže si v roku 2017 uplatniť výdavky percentom z príjmov?
Daňovník, ktorý je registrovaný pre DPH podľa paragrafu 7 zákona o DPH, je zdaniteľnou osobou, ktorej je pridelené IČ DPH. Keďže nebol počas celého zdaňovacieho obdobia registrovaný ako platiteľ DPH (paragraf 4 zákona o DPH), môže uplatniť pri príjmoch zo živnosti za rok 2017 výdavky percentom z príjmov, teda paušálne výdavky. V roku 2017 je to prvýkrát

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.