22.05.2018, 21:07

Stavebný zákon chce zjednodušiť prax

Koniec nepovoleným stavbám, zjednodušené povoľovanie stavieb do 150 štvorcových metrov zastavanej plochy sľubuje nový stavebný zákon z dielne ministerstva dopravy a výstavby.

Stavebný zákon chce zjednodušiť prax
Zdroj: Reuters

Po 41 rokoch by sme mali mať na Slovensku konečne celkom nový stavebný zákon. Po fiasku s predošlým návrhom, ktorý sa pripravoval v rokoch 2014 až 2016 a ktorý sa napokon zmietol zo stola, pripravuje ministerstvo dopravy a výstavby úplne novú verziu. Hlavnou novinkou je, že autori návrh rozdelili na dva samostatné celky – zákon o územnom plánovaní a zákon o výstavbe. Dôvodom je veľmi ťažká priechodnosť tejto zásadnej normy, ktorá si vyžaduje obrovský konsenzus nielen odborníkov, ale aj širokej verejnosti. Výstavba, stavby a vôbec okolité prostredie sa totiž dotýka každého.

Jedno konanie, jedno rozhodnutie
Zjednodušiť a urýchliť povoľovacie procesy, a to najmä pri jednoduchých a drobných stavbách, to je hlavným cieľom nových stavebných predpisov. Ministerstvo dopravy a výstavby navrhuje, aby sa stavby do 150 štvorcových metrov zastavanej plochy na dvoch nadzemných podlažiach povoľovali v zjednodušenom režime. „Ak by si niekto chcel takýto, napríklad rodinný dom, postaviť, nemal by absolvovať žiadne správne stavebné konanie, ako ho poznáme dnes,“ hovorí Peter Ďurček, štátny tajomník ministerstva.


Ako by to malo vyzerať? Prídete na stavebný úrad, ten posúdi súlad s územno-plánovacou dokumentáciou, dostanete kladné územné stanovisko a zadovážite si súhlas od potrebných úradov, ktoré súvisia s vodou, elektrinou, plynom a požiarnou bezpečnosťou. Potom podáte žiadosť na stavebný úrad, ktorý by vám mal podľa návrhu náhodným systémom prideliť stavebného komisára, a ten by mal posúdiť projekt, ktorý vám vypracuje projektant. Na to dostanete stavebný súhlas vo forme osvedčenia. „V takých prípadoch by sa nemalo vydávať rozhodnutie v správnom konaní,“ dodáva Ďurček.

Stop čiernym stavbám
Nový návrh je podľa štátneho tajomníka nastavený tak, aby nové čierne stavby už nevznikali. „Myslím, že sa nám to aj podarilo. Podľa nového návrhu neexistujú prípady, keď by mohlo dôjsť k dodatočnému povoľovaniu stavieb. V súvislosti s nelegálnymi stavbami totiž dávame dôraz na povinnosti orgánu verejnej správy.“


Ak sa orgán stavebnej správy dozvie, že môže hroziť čierna stavba, podľa Ďurčeka už by nemal byť iný postup, než nariadenie takýto objekt odstrániť. „Uloží sa pokuta, nastane výkon rozhodnutia o odstránení a podá sa trestné oznámenie.“


Existujúce nelegálne stavy nový zákon nerieši. „Ide o celospoločenský problém, takých stavieb je veľa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.