Po 41 rokoch by sme mali mať na Slovensku konečne celkom nový stavebný zákon. Po fiasku s predošlým návrhom, ktorý sa pripravoval v rokoch 2014 až 2016 a ktorý sa napokon zmietol zo stola, pripravuje ministerstvo dopravy a výstavby úplne novú verziu. Hlavnou novinkou je, že autori návrh rozdelili na dva samostatné celky – zákon o územnom plánovaní a zákon o výstavbe. Dôvodom je veľmi ťažká priechodnosť tejto zásadnej normy, ktorá si vyžaduje obrovský konsenzus nielen odborníkov, ale aj širokej verejnosti. Výstavba, stavby a vôbec okolité prostredie sa totiž dotýka každého.
Jedno konanie, jedno rozhodnutie
Zjednodušiť a urýchliť povoľovacie procesy, a to najmä pri jednoduchých a drobných stavbách, to je hlavným cieľom nových stavebných predpisov. Ministerstvo dopravy a výstavby navrhuje, aby sa stavby do 150 štvorcových metrov zastavanej plochy na dvoch nadzemných podlažiach povoľovali v zjednodušenom režime. „Ak by si niekto chcel takýto, napríklad rodinný dom, postaviť, nemal by absolvovať žiadne správne stavebné konanie, ako ho poznáme dnes,“ hovorí Peter Ďurček, štátny tajomník ministerstva.
Ako by to malo vyzerať? Prídete na stavebný úrad, ten posúdi súlad s územno-plánovacou dokumentáciou, dostanete kladné územné stanovisko a zadovážite si súhlas od potrebných úradov, ktoré súvisia s vodou, elektrinou, plynom a požiarnou bezpečnosťou. Potom podáte žiadosť na stavebný úrad, ktorý ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.