Vo verejnosti doteraz silno zarezonujú prípady, keď sa v niektorých krajinách odoberali slovenským rodičom deti. Ako sa pri nich angažuje Európsky súd pre ľudské práva?
Prípady bezdôvodného odoberania detí zo starostlivosti biologických rodičov sa na tento súd dostali opakovane. Európsky súd v prvom rade chráni biologickú rodinu, na ktorej rozdelenie musia existovať závažné dôvody. Štáty majú pomôcť rodinám v núdzi prekonať ich ťažkosti a zabezpečiť deťom primerané kontakty s rodičmi počas konania. Dôvodom je, aby nedošlo k pretrhnutiu rodinných väzieb.
Riešia tieto prípady aj iné orgány Rady Európy? S akým výsledkom?
Áno. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo už tretiu rezolúciu. Prvá sa zamerala na fungovanie rodinných súdov v štátoch Rady Európy. Zdôraznilo sa v nej, že deti majú byť oddelené od svojich rodičov len za veľmi výnimočných okolností. Pokiaľ ide o niektoré štáty, znepokojenie bolo vyjadrené nad tým, ako v nich fungujú rodinné súdy. V ďalšej rezolúcii vyzvalo zhromaždenie členské štáty na prijatie takých zákonov, podľa ktorých bude pri rozhodovaní o odobratí detí zo starostlivosti rodičov, či adopciách vždy v popredí najlepší záujem dieťaťa. Rodiny musia dostať nevyhnutnú finančnú, psychologickú a sociálnu pomoc na prekonanie problémov. Cieľom je, aby sa zabránilo odobratiu detí bez dostatočne závažných dôvodov. Takisto treba predísť úplnému prerušeniu rodinných väzieb a odobratiu detí zo starostlivosti rodičov už pri narodení.
Čo sa týka odoberania detí úradmi, nastali po prijatí týchto krokov zmeny k lepšiemu?
Rada Európ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.