02.07.2018, 23:17

Nórske úrady porušujú ľudské práva

Nórske úrady porušujú ľudské práva
Zdroj: Dreamstime

Vo verejnosti doteraz silno zarezonujú prípady, keď sa v niektorých krajinách odoberali slovenským rodičom deti. Ako sa pri nich angažuje Európsky súd pre ľudské práva?

Prípady bezdôvodného odoberania detí zo starostlivosti biologických rodičov sa na tento súd dostali opakovane. Európsky súd v prvom rade chráni biologickú rodinu, na ktorej rozdelenie musia existovať závažné dôvody. Štáty majú pomôcť rodinám v núdzi prekonať ich ťažkosti a zabezpečiť deťom primerané kontakty s rodičmi počas konania. Dôvodom je, aby nedošlo k pretrhnutiu rodinných väzieb.

Riešia tieto prípady aj iné orgány Rady Európy? S akým výsledkom?

Áno. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo už tretiu rezolúciu. Prvá sa zamerala na fungovanie rodinných súdov v štátoch Rady Európy. Zdôraznilo sa v nej, že deti majú byť oddelené od svojich rodičov len za veľmi výnimočných okolností. Pokiaľ ide o niektoré štáty, znepokojenie bolo vyjadrené nad tým, ako v nich fungujú rodinné súdy. V ďalšej rezolúcii vyzvalo zhromaždenie členské štáty na prijatie takých zákonov, podľa ktorých bude pri rozhodovaní o odobratí detí zo starostlivosti rodičov, či adopciách vždy v popredí najlepší záujem dieťaťa. Rodiny musia dostať nevyhnutnú finančnú, psychologickú a sociálnu pomoc na prekonanie problémov. Cieľom je, aby sa zabránilo odobratiu detí bez dostatočne závažných dôvodov. Takisto treba predísť úplnému prerušeniu rodinných väzieb a odobratiu detí zo starostlivosti rodičov už pri narodení.

Čo sa týka odoberania detí úradmi, nastali po prijatí týchto krokov zmeny k lepšiemu?

Rada Európy odporučila členským štátom prijať postupy, ktoré by takýmto praktikám zabránili. Vzhľadom na to, že situácia sa v mnohých štátoch nezlepšila, prijalo parlamentné zhromaždenie v júni tohto roku ďalšiu rezolúciu. Zdôraznilo v nej, že stále chýba jednotná aplikácia vo všetkých členských štátoch. A to napriek existencii jasných medzinárodných štandardov v tejto oblasti práv detí, pri rozhodnutiach o odobratí dieťaťa, adopciách a opätovnom zjednotení rodiny.


Pokiaľ ide o odobraté deti, hrá v tomto ohľade úlohu príslušnosť ich rodičov k rómskemu etniku?

Deti sú odoberané nielen rómskym rodičom. Bývalý komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks sa však osobitne rómskym deťom venoval vo svojej správe z návštevy Nórska v januári 2015. Vyslovil vtedy kritiku proti postupu nórskych úradov v prípadoch detí z rómskej komunity v Osle. Poukázal na extrémne časté odoberanie detí zo starostlivosti ich rodičov. Znepokojilo ho aj to, aké striktné obmedzenia sa uplatňujú v oblasti kontaktov rómskych detí, ktoré sú umiestnené do pestúnskych rodín so svojimi biologickými rodinami. V niektorých prípadoch išlo o stretnutia iba dvakrát za rok. Rovnako nepovažoval pestúnske rodiny za vhodné z hľadiska zachovania kultúrnej identity rómskych detí.

Priniesla intervencia európskeho súdu a Rady Európy konkrétne výsledky?

Rodinám, ktoré čelia odoberaniu detí, môže veľmi pomôcť, keď už pred domácimi súdmi poukážu na medzinárodné štandardy a rozhodnutia európskeho súdu. V tomto ohľade je im nápomocná aj moja kancelária, ktorá poskytuje informácie. Už v mnohých prípadoch sa podarilo vrátiť deti rodičom bez toho, aby sa museli obrátiť na európsky súd. Pomáhame všetkým, nielen slovenským občanom.

Čo ak domáce súdy tieto medzinárodné štandardy nerešpektujú?

Ak sa nepodarí prípad zvrátiť, môžu sa obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva. Pokiaľ ide o na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.