06.09.2018, 00:00

Studňu s čerpadlom skolaudujte

Chcete si na svojom pozemku pri dome alebo chate zriadiť studňu? Je dôležité, aby ste si ujasnili, na čo všetko ju budete využívať. Rozhodujúce je, či potrebujete len záhradnú studničku na polievanie kvetov, alebo má voda z nej zásobovať celý dom. Na výstavbu studne s čerpadlom už totiž potrebujete žiadať úrady o jej povolenie.

Studňu s čerpadlom skolaudujte
Zdroj: Flickr/IUCN

Odpovedá Ivan Gračár, hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu

1. Zdroje podzemných vôd
Využívanie vlastnej studňovej vody je u nás bežné. Kto kontroluje kvalitu a množstvo podzemnej vody?
Je to odbor podzemných vôd a je zodpovedný najmä za monitorovanie kvantity a kvality podzemných vôd na objektoch štátnej hydrologickej siete. Ide o hodnotenie stavu a vedenie evidencie využívania podzemných vôd. Ďalej je to spracovanie vodohospodárskej bilancie množstva a kvality podzemnej vody za uplynulý rok. V neposlednom rade ústav vykonáva aj posudkovú a expertíznu činnosť v oblasti kvantity a kvality a eviduje využívané zdroje podzemných vôd s odberom nad 1 250 kubických metrov za mesiac a 15-tisíc kubických metrov za rok. Zároveň je obstarávateľ povinný oznámiť ústavu zdroj podzemnej vody s výdatnosťou nad 0,2 litra za sekundu.

2. Studňa pri chate
V rekreačnej oblasti si staviam chatu a chcel by som si pri nej vykopať studňu. Potrebujem na to povolenie?
Každá osoba si môže na vlastné nebezpečenstvo a bez povolenia alebo súhlasu štátnej vodnej správy odoberať alebo inak používať povrchové či podzemné vody pre vlastnú potrebu domácnosti. Na takýto odber však musí byť vhodné miesto, musí byť na to využívané jednoduché vodné zariadenie a nesmie to obmedzovať iné osoby. Jednoduchými vodnými zariadeniami sú domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne. Patria sem tiež pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako 10 litrov za minútu a prenosné nádoby.


3. Osobné potreby domácnosti
Mám na dvore klasickú studňu a vodu z nej využívam na varenie i pitie. Ohrozujem sa tým na zdraví?
V prípade, že odber podzemnej vody spĺňa zákonom stanovené limity, nepotrebujete od úradov žiadne povolenia. Pri využívaní podzemnej vody je však správne robiť v pravidelných intervaloch chemický rozbor odoberanej vody, aby sa tak posúdilo, či je vhodná na pitie. Zároveň by ste mali sledovať výstavbu a prevádzku iných zariadení v blízkosti vášho odberného miesta, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu podzemnej vody u vás. Môžu to byť žumpy, domové septiky, skládky, hnojenie a iné poľnohospodárske aktivity.

4. Plánovaná vodná stavba
Je v prípade výstavby domovej studne potrebný hydrometeorologický posudok ohľadne pomerov vody a prípadných zdrojov znečistenia?
Pre potreby vydania správneho vodoprávneho rozhodnutia orgány štátnej správy vždy požadujú hydrogeologický posudok a tiež stanovisko hydrometeorologického ústavu k plánovanej vodnej stavbe so zameraním na určenie miesta vodnej stavby a možný hydraulický súvis s objektmi štátnej hydrologickej siete. A niekedy to požadujú aj v prípade už využívaných vodných zdrojov podzemných vôd.

5. Využívanie prírodných zdrojov
Aké sú výpočty množstva podzemnej vody? Je jej dostatok a je v stave, ktorý vyhovuje aktuálnemu využívaniu?
Hydrometeorologický ústav vždy hodnotí množstvo podzemnej vody za predchádzajúci rok. Využiteľné množstvá podzemných vôd dokumentované v roku 2017 tvoria 52,2 percenta z celkových prírodných zdrojov. Na základe dokumentovaných využiteľných a nahlásených odoberaných množstiev podzemných vôd sa dá usúdiť, že doterajšia aj predpokladaná potreba vody je zabezpečená.

Odpovedá Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia

6. Jednoduché vodné zariadenie
Som napojený na mestský vodovod, ale rád by som si pri dome zriadil vlastnú studňu. Potrebujem ju však len na zavlažovanie záhrady. Musím žiadať o hydrogeologický prieskum?
Ak staviate domovú studňu, nepotrebujete na to hydrogeologický posudok. Ten však môže byť vyžiadaný v prípade, že na výstavbu potrebujete stavebné povolenie. Dôvodom sú napríklad hydrogeologické a hydrologické pomery v danej lokalite, v ktorej sa môže nachádzať prípadný zdroj znečistenia.

7. Keď je studňa stavbou
Plánujeme s manželom stavať. Dom by sme chceli pripojiť k vlastnému zdroju vody. Musíme pri výstavbe takejto studne žiadať o stavebné povolenie?
Studňa je vodnou stavbou vtedy, keď sa odber podzemných vôd z nej pre potreby domácnosti robí pomocou čerpadla. Odber však nesmie mať charakter všeobecného užívania vôd.
Ak má o vlastnú studňu s čerpadlom záujem fyzická osoba, musí žiadať o povolenie na jej výstavbu. Toto povolenie jej vydá obec. Ak žiadateľom je právnická osoba, v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.