18.10.2018, 00:00

Nízke poistné vám uberá z dôchodku

Samostatne zárobkovo činné osoby majú povinnosť platiť si odvody na dôchodok a nemocenskú. Ich výšku si však môžu stanoviť sami. Platiť ich z minimálneho vymeriavacieho základu alebo maximálneho príjmu. Tri štvrtiny z nich si však poistné platia z minima, čo má dosah na výšku ich starobného dôchodku. Takisto pri chorobe môžu mať nízku péenku.

Nízke poistné vám uberá z dôchodku
Zdroj: Reuters

Odpovedá Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne

1. Odlišné prístupy
Keď som si platil minimálne poistné na dôchodok, o koľko som sa ukrátil?
Až tri štvrtiny živnostníkov si platia na dôchodok najnižšie možné odvody. Mesačne odvádzajú okolo 151 eur, výrazne menej, ako dosahujú odvody zamestnancov. Vďaka tomu je síce čistý zárobok podnikateľov vyšší než u zamestnancov, ktorí majú rovnaký hrubý príjem, ale na starobu sa situácia obráti. Dôchodok môžete mať teda aj o polovicu nižší ako zamestnanec.

2. Budúcnosť a súčasnosť
Aká úmera platí v prípade dôchodkov?
Vo všeobecnosti možno povedať, že nízka výška vymeriavacieho základu, a tým aj nízke odvody do Sociálnej poisťovne, negatívne ovplyvňujú budúcu výšku dôchodku. Platí zásada, že čím dlhšie človek odvádza poistné a čím je výška poistného vyššia, tým vyššia bude aj budúca penzia. A keďže sa minimálne odvody platia z polovice priemernej mzdy, bol by aj dôchodok živnostníka, ktorý si celý život platil len minimálne odvody, v porovnaní so zamestnancom, ktorý mal priemerný plat, približne polovičný.


3. Rovnaké podmienky
Sú podmienky na výpočet dôchodkov zamestnanca a živnostníka rovnaké, alebo sa rátajú iným vzorcom?
Pre živnostníka, ako aj pre zamestnanca, platia rovnaké podmienky nároku na dôchodok a jeho výplatu a aj výška dôchodku sa počíta podľa rovnakého vzorca. Ovplyvňujú ju ročné príjmy dosiahnuté spravidla od roku 1984. Ak napríklad pôjde živnostník do dôchodku v tomto roku, výška jeho dôchodku bude závisieť od príjmov získaných v rokoch 1984 až 2017. Zarátavajú sa do nej aj doby poistenia získané po skončení povinnej školskej dochádzky až ku dňu vzniku nároku na dôchodok. Sú však i roky, ktoré sa z rozhodujúceho obdobia vylučujú.

Napríklad, ak bol budúci dôchodca do 31. 12. 2000 celý rok na úrade práce. V rozhodujúcom období musí byť aspoň 22 rokov, v ktorých je možné určiť osobný mzdový bod. Ak nie, rozhodujúce obdobie sa postupne predlžuje pred rok 1984 tak, aby v ňom bolo potrebných 22 rokov. Ak sa 22 rokov nezíska ani po predĺžení rozhodujúceho obdobia, dôchodok sa vypočíta aj z nižšieho počtu rokov. Človek totiž mohol mať aj naraz viac zamestnaní, mohol si platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie alebo trebárs pracoval v zamestnaní len časť roka, čo sumu výrazne ovplyvní.

4. Rozhoduje každý deň
Dá sa nejako striktne povedať, aký dôchodok bude mať živnostník, ktorý si platil celý život len minimálne alebo celý život len maximálne odvody?
Žiadny človek počas svojho produktívneho obdobia nezarábal celý čas rovnakú sumu, ba ani len približne rovnakú sumu. Výška dôchodku sa počíta individuálne a rozhoduje každý jeden deň dôchodkového poistenia od ukončenia povinnej školskej dochádzky do dovŕšenia dôchodkového veku. Sú obdobia, ktoré sa pri výpočte sumy dôchodku nehodnotia vôbec, alebo sa v rôznych obdobiach hodnotia rôzne. Je to napríklad čas, keď si živnostník platil poistenie v zahraničí, bol napríklad na úrade práce, alebo sa staral o blízku osobu či pracoval na dohodu.

5. Vznik a zánik poistenia
Aké obdobie je dôležité na výpočet odvodov?
Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby je od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý bol jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší než 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej. Zaniká 30. júna v roku nasledujúcom. Ak si dal živnostník predĺženú lehotu na podanie priznania až do 1. októbra, táto povinnosť sa naňho vzťahuje do 30. septembra budúceho roka.

6. Minimálny dôchodok
Chcem ísť tohto roku do dôchodku, ale obávam sa, že budem mať veľmi nízky dôchodok, keďže som si platil len minimálne odvody. Mám nejakú nádej na dorovnanie alebo zvýšenie?
Hoci by mal živnostník vyrátaný zo svojich príjmov nízky dôchodok, Sociálna poisťovňa mu ho dorovná aspoň na minimálny. Podmienkou však je, že musí mať odpracovaných 30 rokov. Minimálny dôchodok po 30 rokoch

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.