05.11.2018, 00:00

Krásne olympijské hry mládeže

III. olympijské hry mládeže boli jedinečné, vzrušujúce, náročné a bezpečné. Južná Amerika sa ukázala ako správna voľba.

Krásne olympijské hry mládeže
Zdroj: SOV/A. GALICA

Každé hry pod piatimi kruhmi sú unikátne, aj Buenos Aires prinieslo množstvo vlastných špecialít. Priamo na hlavnej ulici Avenida 9 de Julio videlo otvárací ceremoniál takmer štvrť milióna divákov. Pre metropolu Argentíny to znamenalo dopravné obmedzenia nevídaných rozmerov. Masa ľudí sa s nadšením vlnila po celom centre mesta. Argentínčania, hrdí na svoju krajinu, si celý večer v rytme hlasnej hudby užívali.

Dominantou šou bol 71,5 metra vysoký obelisk. Na ňom vynikala svetelná projekcia i účinkujúci, ktorí s pomocou maskovaných ťažných a istiacich lán pešo či s bicyklom zdolávali jeho vrchol. Na ceremoniáli mládežníckej olympiády majú športovci a ostatní členovia výprav vyhradený osobitný priestor. Samostatný okruh mávajúc do hľadiska sa však nekoná, z čoho boli mladí Slováci sklamaní. O ich bezpečnosť sa armáda a polícia postarali na výbornú. Autobusy s výpravami do dejiska ceremoniálu sprevádzali eskorty bezpečnostných zložiek, ktoré aj na mieste monitorovali každý „chlp“.

Parkový koncept – výborný nápad
Rovnako kvalitne boli zabezpečené všetky štyri parky OHM – dejiská súťaží. Potvrdilo sa, že parkový koncept bol výborný nápad. Športovať v betónovej džungli a v lesoparku nie je to isté. Parky boli vďaka širokej škále aktivít živé, atmosféra svieža a uvoľnená. Veľa priestoru v nich dostali najrôznejšie aktivity. Športové, hudobné, umelecké, zábavné i náučné. Ponúkali možnosti vyskúšať si viac či menej známe športy, vyrobiť si vlastné kúsky umenia, koncerty, divadlá, cirkusy s artistami a klaunmi. Nechýbal dostatok stánkov s rôznym druhom občerstvenia.


Atmosféra v jednotlivých dejiskách bola priateľská a žičlivá. Veľa zážitkov si z nej odniesli aj tisíce žiakov miestnych základných a stredných škôl, ktorí sa so záujmom zapájali do ponúkaných aktivít. Ich atraktivitu potvrdili aj slovenskí športovci. Tí sa jednomyseľne v pozitívach vyjadrovali aj o atmosfére v Olympijskej dedine mládeže a o aktivitách v nej. Váhu superlatívom pridala Martina Gogolová (pozn.: za slobodna Kohlová). Dedinu v plnej miere prirovnala k tej na „veľkých“ hrách.


Pod hladký priebeh hier sa podpísala aj tradičná exkluzívna doprava pre olympionikov. Fungovala spoľahlivo. Dedina síce nebola so športoviskami prepojená metrom, ako napríklad pred štyrmi rokmi v Nankingu, ale za deň sa ňou dali obísť všetky štyri parky.


Ďalšou základnou súčasťou fungujúceho systému boli dobrovoľníci. Takmer všetci solídne ovládali angličtinu a postupne sa im darilo čoraz užitočnejšie poradiť či pomôcť. Povinnosť podávania vrcholových výkonov sa netýkala len športovcov, organizátorov a dobrovoľníkov, ale napríklad i novinárov. Plošné pokrývanie výsledkov, tém a príbehov aj tentoraz znamenalo krátke noci a takmer nepretržitý zhon.


„Odznakománia“ – honba za výmenou s každým a všade – je na mládežníckych hrách rovnakým fenoménom ako na veľkých.

Netradičný hit medzi suvenírmi
V Olympijskej dedine mládeže i v jednotlivých parkoch sa nachádzali obchody s oficiálnymi spomienkovými predmetmi. Obrovský záujem o takýto „merchandise“ mali nielen návštevníci, ale aj samotní športovci. Na dračku išli tričká, mikiny, uteráky, šálky či ponožky. Okrem toho sa dalo domov odniesť množstvo iných darčekov a suvenírov, ktoré čakali na športovcov zapájajúcich sa do voľnočasových aktivít. Náramky, okuliare, šiltovky či taštičky si mohli odniesť za to, že sa angažovali na sociálnych sieťach podpornej platformy pre športovcov „Athlete 365“, alebo keď úspešne zvládli vedomostný test o antidopingovej problematike.


V otázke najvzácnejšieho suveníru mali všetci oslovení Slováci jasno. Keď sa krátko pred odchodom dozvedeli, že s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.