13.11.2018, 00:00

Právnici vidia pri zlučovaní firiem pokrízový vrchol

Objem obchodov, pri ktorých jedna firma kupuje druhú, dosahuje najvyššiu úroveň od hospodárskej krízy. Advokátske kancelárie v tom vidia príležitosti, prekážky však kladie regulátor.

Právnici vidia pri zlučovaní firiem pokrízový vrchol
Zdroj: Dreamstime

Čo sú fúzie a akvizície
O fúziách a akvizíciách hovoríme vtedy, keď sa firmy spájajú, odpredávajú časť svojho majetku alebo menia svoju právnu štruktúru. Používa sa pre ne aj skratka M&A, ktorá pochádza z angličtiny a znamená Mergers and Acquisitions, teda fúzie a akvizície. Tieto obchody sa často pohybujú v miliardách eur a poradenstvo, ktoré poskytujú advokátske kancelárie a investičné banky, patrí vo svete biznisu medzi to najzložitejšie. Úlohy právnikov zahŕňajú prípravu vhodnej firemnej štruktúry, nastavenie spôsobu, akým obchod prebehne, pomoc s financovaním, prípravu právnych analýz či komunikáciu s úradmi a regulátormi.

Objem obchodov, pri ktorých jedna firma kupuje druhú, dosahuje najvyššiu úroveň od hospodárskej krízy. Advokátske kancelárie v tom vidia príležitosti, prekážky však kladie regulátor.
Z právnych služieb býva najvýnosnejšou oblasťou poradenstvo pri firemných transakciách. Zlučovanie, nákupy, predaje firiem a ďalšie firemné zmeny a prevody dosahujú v súčasnosti vrchol, aký sa naposledy registroval v roku 2007, teda v roku prepuknutia veľkej finančnej krízy. Právna stránka týchto procesov predstavuje to najzložitejšie, s čím sa právnik vo svojej kariére môže stretnúť.


Vrchol v zlučovaní firiem
Advokátske kancelárie unisono poukazujú na veľmi dobré podmienky pre právne poradenstvo pri veľkých firemných obchodoch. Ideálne ekonomické podmienky, aké prežívame teraz, vytvárajú živnú pôdu pre firmy meniace štruktúru či investujúce do nákupu iných spoločností.
Boom podnikových transakcií potvrdzujú aj čísla, ktoré zverejnila agentúra Reuters. Podľa nej objem celosvetových aktivít už v polovici tohto roka prekonal historický rekord z roku 2007. V tom čase to boli pritom dva bilióny amerických dolárov. Objem transakcií počas tohto roka tak už tromfol všetky historicky zaznamenané výsledky. „Nárast aktivity v oblasti korporátnych pohybov pociťujeme. Tento trend trvá už približne päť rokov a nateraz nevnímame žiadne signály jeho oslabenia,“ povedal Marek Arpáš z advokátskej kancelárie Allen & Overy v Bratislave.


Podobne to vidia aj audítori z KPMG. „Tak na slovenskom, ako aj na širšom stredoeurópskom trhu vnímame v tomto smere výraznú aktivitu nielen tento rok, ale je to tak už posledné dva či tri roky,“ povedal Miroslav Mulica, senior manažér na oddelení transakčného poradenstva v KPMG. „Či sa to dá nazvať vrcholom, je teraz ťažké odhadnúť, pretože v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.