15.11.2018, 00:00

Platobný rozkaz môže skrátiť dĺžku konania

Platobný rozkaz je jedným z opatrení, ktoré vám pomôže skrátiť dĺžku súdnych konaní. Celé konanie viete ukončiť už v priebehu pár týždňov.

Platobný rozkaz môže skrátiť dĺžku konania
Zdroj: TASR

Súdne spory sa často ťahajú celé roky. Spôsobuje to nepríjemnosti ako víťazovi sporu, tak aj porazenému. Obe strany stoja súdy množstvo času aj peňazí. Platobný rozkaz dokáže skrátiť čas potrebný na súdne rozhodnutie na minimum. Ešte stále relatívne novú právnu úpravu tejto formy zrýchleného konania priniesol nový procesný kódex – Civilný sporový poriadok. Aj tento inštitút je jedným z pilierov zrýchľovania konaní na súdoch a vo verejnej správe, na ktorých stoja nové procesné kódexy.


Ako to funguje
Podstatou platobného rozkazu je spôsob, ktorým vie súd rozhodnúť v prospech jednej zo strán bez pojednávania. Výhodou oproti štandardnému rozhodnutiu súdu pri vydaní rozkazu neprebieha zdĺhavé dokazovanie, výstupy strán, svedkov a spor sa zbytočne nenaťahuje. Platobný rozkaz však možno uložiť iba vtedy, keď rozhodnutie súdu znie na vyplatenie finančnej sumy. Na iné formy, ako je napríklad odovzdanie veci a podobne, tento inštitút nie je možné uplatniť. Podmienkou na vydanie platobného rozkazu je, že súd nemá nijaké pochybnosti o správnosti tohto rozhodnutia a že skutkový stav jasne vyplýva z predložených listinných dôkazov. Pri platobnom rozkaze súd rozhodne bez vyjadrenia žalovaného a súd rozhoduje o jeho vydaní do 10 dní. Platobný rozkaz sa doručuje pre všetky právnické osoby elektronicky. „Upomínacie konanie hodnotíme pozitívne, najmä po tom, ako sa zaviedla fikcia doručovania do elektronických schránok pre právnické osoby,“ vysvetľuje advokát Milan Ficek. „V minulosti predstavovalo doručovanie platobného rozkazu firmám veľký problém,“ dodáva Ficek.


Po jeho vydaní začne platiť po 15 dňoch od jeho doručenia porazenej strane sporu. Proti takto vydanému zrýchlenému rozhodnutiu máte možnosť sa odvolať prostredníctvom takzvaného odporu. Ak však nestihnete lehotu na odvolanie alebo vaše podanie bude nekompletné alebo chybné, platobný rozkaz začne platiť. To znamená nepríjemnosti pre dlžníka. Ak sa rozhodnutie stane právoplatným a nadobudne účinnosť, žalobca má právo na vyplatenie peňazí, ktoré mu dlžíte. To znamená zelenú pre exekútora, ktorý má v ruke tromf v podobe rozhodnutia súdu s právnymi účinkami. Exekútor tak získa možnosť siahnuť na peňažné prostriedky dlžníka.


Čo rozkaz obsahuje
V samotnom platobnom rozkaze nájdete všetky identifikátory nevyhnutné na to, aby ste zistili, prečo, kedy z akého dôvodu ho súd vydal. V rozkaze je presne uvedené, ktorý súd o ňom rozhodol, do kedy je potrebné sumu uhradiť a vyčíslenie súdnych trov. Do platobného rozkazu je kvôli ľahšej orientácii strán sporu zaradený aj stĺpec, v ktorom je presne uvedený výpočet a konečná suma úrokov z omeškania, ktoré vznikli dlžníkovi. Proti vydanému platobnému rozkazu sa môžete aj brániť. Súd dlžníkov chráni aj tým, že ich upozorňuje na ich právo odvolať sa voči povinnosti platiť.


V platobnom rozkaze nájdete poučenie, v ktorom súd upozorňuje na 15-dňovú lehotu, počas ktorej sa proti rozkazu môžete odvolať. Ak teda nesúhlasíte s vydaným platobným rozkazom, môžete sa odvolať prostredníctvom takzvaného odporu proti platobnému rozkazu. Ten musíte podať na ten súd, ktorý vydal pôvodné rozhodnutie v spomínanej lehote. V odpore máte možnosť uviesť, či odmietate zaplatiť celú sumu alebo iba jej časť. Zákon teda umožňuje prijať rozhodnutie súdu iba sčasti a podať odpor proti tej časti rozhodnutia, s ktorou nesúhlasíte.

Inštitút n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.