15.11.2018, 00:00

Platobný rozkaz môže skrátiť dĺžku konania

Platobný rozkaz je jedným z opatrení, ktoré vám pomôže skrátiť dĺžku súdnych konaní. Celé konanie viete ukončiť už v priebehu pár týždňov.

Platobný rozkaz môže skrátiť dĺžku konania
Zdroj: TASR

Súdne spory sa často ťahajú celé roky. Spôsobuje to nepríjemnosti ako víťazovi sporu, tak aj porazenému. Obe strany stoja súdy množstvo času aj peňazí. Platobný rozkaz dokáže skrátiť čas potrebný na súdne rozhodnutie na minimum. Ešte stále relatívne novú právnu úpravu tejto formy zrýchleného konania priniesol nový procesný kódex – Civilný sporový poriadok. Aj tento inštitút je jedným z pilierov zrýchľovania konaní na súdoch a vo verejnej správe, na ktorých stoja nové procesné kódexy.


Ako to funguje
Podstatou platobného rozkazu je spôsob, ktorým vie súd rozhodnúť v prospech jednej zo strán bez pojednávania. Výhodou oproti štandardnému rozhodnutiu súdu pri vydaní rozkazu neprebieha zdĺhavé dokazovanie, výstupy strán, svedkov a spor sa zbytočne nenaťahuje. Platobný rozkaz však možno uložiť iba vtedy, keď rozhodnutie súdu znie na vyplatenie finančnej sumy. Na iné formy, ako je napríklad odovzdanie veci a podobne, tento inštitút nie je možné uplatniť. Podmienkou na vydanie platobného rozkazu je, že súd nemá nijaké pochybnosti o správnosti tohto rozhodnutia a že skutkový stav jasne vyplýva z predložených listinných dôkazov. Pri platobnom rozkaze súd rozhodne bez vyjadrenia žalovaného a súd rozhoduje o jeho vydaní do 10 dní. Platobný rozkaz sa doručuje pre všetky právnické osoby elektronicky. „Upomínacie konanie hodnotíme pozitívne, najmä po tom, ako sa zaviedla fikcia doručovania do elektronických schránok pre právnické osoby,“ vysvetľuje advokát Milan Ficek. „V minulosti predstavovalo dor

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.