03.12.2018, 00:00

Vo verejnej správe bude menej tried odmeňovania

Niektorí zamestnanci vo verejnej službe dostanú od nového roka plat zvýšený o desať percent, a týka sa to všetkých. Aj upratovačiek. Zredukovali sa i základné platové triedy z pôvodných štrnástich na jedenásť.

Vo verejnej správe bude menej tried odmeňovania
Zdroj: Dreamstime

Mestá a obce sa môžu aj naďalej rozhodnúť, či pri odmeňovaní svojich zamestnancov budú postupovať podľa zákona o odmeňovaní vo verejnej službe alebo podľa Zákonníka práce. Slovenský odborový zväz verejnej správy a kultúry zastrešuje len časť zamestnancov.

„Informácie o tom, podľa akého zákona postupujú, máme len od tých, ktorí sú členmi nášho zväzu, teda majú odborovú organizáciu. Našim členom pomáhame vo vyjednávaní pri uzatváraní kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Väčšinou sú mzdové poriadky práve ich súčasťou,“ vraví prezidentka zväzu Milena Rácová.

O tom, podľa ktorého z týchto dvoch zákonov budú obce a mestá postupovať, rozhodnú teda ich mieste zastupiteľstvá. „V oboch prípadoch sú zákonom upravené podmienky s tým, že ak sa rozhodnú postupovať podľa Zákonníka práce, je tento prístup flexibilnejší z hľadiska manažérskeho odmeňovania práce,“ dopĺňa Jozef Turčány, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí.


Zákonný postup
Ak teda poslanci miestnych zastupiteľstiev rozhodnú, že sa pôjde podľa zákona o odmeňovaní vo verejnej správe, potom sa vyrokovaná kolektívna zmluva vyššieho stupňa vzťahuje na všetkých zamestnancov obce

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.