03.12.2018, 00:00

Vo verejnej správe bude menej tried odmeňovania

Niektorí zamestnanci vo verejnej službe dostanú od nového roka plat zvýšený o desať percent, a týka sa to všetkých. Aj upratovačiek. Zredukovali sa i základné platové triedy z pôvodných štrnástich na jedenásť.

Vo verejnej správe bude menej tried odmeňovania
Zdroj: Dreamstime

Mestá a obce sa môžu aj naďalej rozhodnúť, či pri odmeňovaní svojich zamestnancov budú postupovať podľa zákona o odmeňovaní vo verejnej službe alebo podľa Zákonníka práce. Slovenský odborový zväz verejnej správy a kultúry zastrešuje len časť zamestnancov.

„Informácie o tom, podľa akého zákona postupujú, máme len od tých, ktorí sú členmi nášho zväzu, teda majú odborovú organizáciu. Našim členom pomáhame vo vyjednávaní pri uzatváraní kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Väčšinou sú mzdové poriadky práve ich súčasťou,“ vraví prezidentka zväzu Milena Rácová.

O tom, podľa ktorého z týchto dvoch zákonov budú obce a mestá postupovať, rozhodnú teda ich mieste zastupiteľstvá. „V oboch prípadoch sú zákonom upravené podmienky s tým, že ak sa rozhodnú postupovať podľa Zákonníka práce, je tento prístup flexibilnejší z hľadiska manažérskeho odmeňovania práce,“ dopĺňa Jozef Turčány, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí.


Zákonný postup
Ak teda poslanci miestnych zastupiteľstiev rozhodnú, že sa pôjde podľa zákona o odmeňovaní vo verejnej správe, potom sa vyrokovaná kolektívna zmluva vyššieho stupňa vzťahuje na všetkých zamestnancov obce alebo mesta. Ak sa však rozhodnú pre postup podľa Zákonníka práce, vypracujú si vlastne mzdové podmienky, samozrejme, s dodržaním minimálnych nárokov daných Zákonníkom práce.

Na tie obce a mestá, ktoré si zvolia alebo už zvolili prvý spôsob, teda postupujú podľa zákona o odmeňovaní vo verejnej správe, sa vzťahuje kolektívna zmluva vyššieho stupňa. V nej sa každoročne okrem iného vyjednáva aj valorizácia platov. Boli roky, keď sa nevalorizovali. Všetko závisí od možností štátneho rozpočtu. „Po mnohých rokoch vynaloženého úsilia sa nám konečne podarilo novelou odstrániť nepomer medzi minimálnou mzdou a minimálnou výškou tarifného platu. Prvý stupeň v prvej platovej triede bol hlboko pod minimálnou mzdou. Zamestnanci síce dostávali doplatok, ale stierali sa rozdiely medzi jednotlivými platovými triedami a platovými stupňami,“ vysvetľuje Rácová.

Pred niekoľkými dňami bola podpísaná kolektívna zmluva vyššieho stupňa na dva roky, ktorá valorizáciu garantuje. Platy pracovníkov vo verejnej správe sa v priemere zvýšia od nového roka o desať percent a v roku 2020 o ďalších desať percent. „To znamená desať percent v roku 2019 a desať percent v roku 2020. S tým, že pre rok 2019 sme sa dohodli na zmene zákona o verejnej službe, a táto zmena, zvýšenie taríf, sa premietne do nových platových tabuliek, ktoré sú prílohou k zákonu. V roku 2020 sa to desaťpercentné zvýšenie bude rátať už z nových, zv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.