06.12.2018, 00:00

Byrokracia vážne ohrozuje podnikanie

Vyčerpávajú vás v podnikaní neustále požiadavky úradov? Združenie mladých podnikateľov Slovenska organizuje už siedmy ročník hlasovania za byrokratický nezmysel roka, aby sa takýmto spôsobom upriamila pozornosť kompetentných na legislatívne opatrenia, ktoré podnikateľom zbytočne komplikujú život.

Byrokracia vážne ohrozuje podnikanie
Zdroj: Dreamstime

Najväčšie absurdity roka 2018
Podnikatelia zaslali do tohtoročnej ankety Byrokratický nezmysel roka 66 námetov. Ide o najvyšší počet zo všetkých ročníkov, odkedy Združenie mladých podnikateľov anketu vyhlasuje. Zástupcovia podnikateľských organizácií z nich vybrali finálovú desiatku, o ktorej prebieha verejné hlasovanie. „Rekordný počet zaslaných kandidátov potvrdzuje, že v podnikateľskom prostredí je čo zlepšovať. Víťazom z hľadiska celkového počtu nominácií v tomto ročníku je rezort práce a sociálnych vecí a druhým v poradí podľa početnosti je rezort financií spolu s Finančnou správou,“ konštatuje predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska Ján Solík. Ako dopĺňa, z hľadiska obsahu nominovaných nezmyslov približne jednu tretinu tvoria duplicitné povinnosti. Vo finálovej desiatke ich reprezentuje zapisovanie konečných užívateľov výhod. Do 26. 12. 2018 môžu všetci záujemcovia dať svoj hlas jednému z desiatich „favoritov“, ktorých vybrali podnikateľské organizácie na základe podnetov od podnikateľov. Hlasovať za Byrokratický nezmysel roka 2018 možno na www.byrokratickynezmysel.sk.

Anticenou proti zbytočným opatreniam
Byrokratický nezmysel je anticena pre legislatívne opatrenie, ktoré komplikuje život podnikateľom. Zmyslom je identifikovať nezmyselné byrokratické opatrenia, ktoré zbytočne zaťažujú podnikateľov. Byrokratický nezmysel bol ocenený v roku 2015 v kategórii Vzorové iniciatívy na podporu podnikania a zlepšovania podnikateľského prostredia v súťaži European Enterprise Promotion Awards. Vyhlasovateľom a odbor

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.