19.12.2018, 00:00

6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o predaji podielov na lesných pozemkoch

6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o predaji podielov na lesných pozemkoch
Zdroj: Dreamstime

1. Prečo sa pozemky skupujú
Vlastníctvo lesných pozemkov je vo väčšine prípadov špecifické tým, že sa o jednu súvislú plochu lesa delí niekoľko, niekedy aj stovka spoluvlastníkov. Prečo sa podiely na pozemkoch skupujú?
Najčastejším dôvodom je podľa realitného makléra Mária Glosa snaha členov urbariátu o scelenie rozdrobeného vlastníctva. „Dôvodom býva aj, že majitelia chcú vytvoriť oboru so zverou, kvôli poľovnému revíru. Alebo sa v danej lokalite plánuje ťažba dreva, prípadne niekto podniká v lesnom hospodárstve a chce rozšíriť svoje vlastníctvo,“ vraví Glos. Realitné kancelárie, ktoré sa špecializujú na tento typ predaja sa stretávajú aj s tým, že klienti sa rozhodnú do pozemku len investovať. Kúpia si hektár, dva lesnej pôdy. „Väčšinou takto to riešia tí naši klienti, ktorí sa problematike rozumejú,“ dopĺňa Glos.

2. Na aké obmedzenia narazíte
V národných parkoch je vlastník obmedzený. Aká je situácia tam? Napríklad, ak by si na pozemku chcel postaviť rekreačnú chatu?
Podľa Glosa stačí nejaký biokoridor alebo chránená rastlina a máte veľmi obmedzené možnosti. „Pri stavbe je ochranné pásmo lesa do vzdialenosti 50 metrov od hranice lesného pozemku. Na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby a o využití územia v ochrannom pásme lesa sa vyžaduje aj záväzné stanovisko orgánu štátnej správy lesného hospodárstva,“ upozorňuje Glos. Ak aj súhlasné stanovisko dostanete, narazíte na problém poistný. Poisťovňa vám chatu nepoistí pre prípad živelných udalostí, ak by napríklad pri veternej smršti padol strom.

3. Od koho získate informáciu o cene
Podstatná je cena. Ako sa určuje, je potrebný posudok znalca?
O les sa stará odborný lesný hospodár. Táto osoba je podľa Glosa veľmi dôležitá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.