09.01.2019, 00:00

Firemné autá treba priznať elektronicky

V najbližších dňoch dostanú do elektronickej schránky predvyplnené tlačivá tí, ktorí už aj vlani podávali daňové priznanie k dani z motorových vozidiel. Podať priznanie a zaplatiť túto daň je potrebné do konca januára.

Firemné autá treba priznať elektronicky
Zdroj: StockExpert

Vypĺňanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel bude pre približne 160-tisíc daňovníkov jednoduchšie aj tento rok. Dostanú do svojich aktivovaných elektronických schránok už predvyplnené tlačivá. Tie musia skontrolovať, doplniť aktuálne údaje a do konca januára podať. Týka sa to tých, ktorí majú aktívnu elektronickú schránku na portáli Finančnej správy a zároveň minulý rok podali daňové priznanie k tejto dani za zdaňovacie obdobie 2017. Nováčikovia sa s priznaním musia potrápiť sami. Podáva sa už len elektronicky a týka sa to už aj živnostníkov. Tí ešte vlani mohli využiť papierové tlačivá.

Doplňte zmeny
„Automaticky vygenerované dáta z informačného systému si nájdu daňovníci priamo v osobnej elektronickej schránke na portáli Finančnej správy,“ informovala prezidentka Finančnej správy Lenka Wittenbergerová. Na tomto daňovom priznaní bude vypočítaná aj aktuálna sadzba dane. „Ak sa nič oproti minulému roku nemenilo, daňovník údaje len skontroluje a daňové priznanie následne podá. Týmto proklientskym opatrením chceme zjednodušovať plnenie si povinností našich daňových subjektov,“ podčiarkla Wittenbergerová.

Dáta skontrolujte
Predvyplnené tlačivá si daňovníci nájdu vo svojej osobnej internetovej zóne na portáli Finančnej správy priamo v časti prijaté dokumenty. Dokument obsahuje všetky ich identifikačné údaje, zdaňovacie obdobie, druh daňového priznania aj výpočet dane. Treba ho ešte skontrolovať a doplniť aktuálne údaje pre nové zdaňovacie obdobie 2018. Teda tie, ktoré nemohli byť v predvyplnenom priznaní zohľadnené a zaznamenané, keďže neboli spracované v daňovom priznaní za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Následne treba daňové priznanie podať, a to aj vtedy, ak by ste predvyplnené tlačivo neupravovali.


Odkaz na informáciu
Spolu s predvyplneným priznaním nájdete vo svojej elektronickej schránke aj odkaz na informáciu k vygenerovanému a predvyplnenému daňovému priznaniu k dani z motorových vozidiel. V nej sú opísané konkrétne podmienky vyplnenia údajov v predvyplnenom daňovom priznaní zo spracovaného daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Predvyplnené tlačivá posielala Finančná správa už aj vlani, vtedy ich dostalo takmer 130-tisíc subjektov.

Dobrá rada
Firmy by si mali modernizovať vozový park. S pribúdajúcim vekom auta sa totiž sadzba dane zvyšuje. Napríklad pri 10- až 13-ročných vozidlách je sadzba najskôr stopercentná a neskôr sa začne zvyšovať. Podľa platnej legislatívy nezáleží už na tom, v ktorom kraji používate vozidlo na podnikanie. Sadzba je na celom Slovensku rovnaká. Jej výška sa však upravuje podľa veku vozidla a emisií. Napríklad pri hybridných vozidlách a vozidlách na plynový a vodíkový pohon si podnikateľ sadzbu zníži navyše ešte o 50 percent. Ak je jediným zdrojom elektrina, neplatí nič.


Ročná sadzba dane pre motorové vozidlá v eurách
1. Osobný automobil, motocykel, trojkolka, štvorkolka
Zdvihový objem valcov motora v cm3
Nad do (vrátane) Ročná sadzba dane v eurách
150 50
150 900 62
900 1200 80
1 200 1 500 115
1 500 2 000 148
2 000 3 000 180
3 000 218

2. Úžitkové vozidlá – autobusy, nákladné vozidlá, prípojné vozidlá
Počet náprav
1 alebo 2 ná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.