23.01.2019, 00:00

Nájomcovia musia oznámiť údaje

Novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov stanovuje pre nájomcov novú povinnosť, podľa ktorej sú povinní viesť a uchovávať evidenciu o dohodnutom a zaplatenom nájomnom za pozemky podľa katastrálnych území ku koncu minulého roka.

Nájomcovia musia oznámiť údaje
Zdroj: Dreamstime

Údaje a informácie z tejto evidencie sú povinní poskytnúť okresnému úradu do 31. januára. Údaje z formulárov budú následne použité na stanovenie obvyklej výšky nájomného pre každé katastrálne územie v SR.

Vyhláška MPRV SR č. 172/2018 stanovuje, že „nájomca poskytuje okresnému úradu sumárne údaje z evidencie nájomného za kalendárny rok v tabuľkovej forme v listinnej podobe alebo elektronickej podobe za každé katastrálne územie na formulári.

Údaje z formulárov budú použité na stanovenie obvyklej výšky nájomného. Obvyklou výškou nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy pri prevádzkovaní podniku sa rozumie údaj nájomnom za jeden hektár poľnohospodárskej pôdy, ktorý každoročne k 30. júnu za predchádzajúci rok zverejňuje okresný úrad pre každé katastrálne územie z údajov, ktoré zistí z evidencie dohodnutého a zaplateného nájomného ako priemernú výšku nájomného.


Poľnohospodári potrebujú pôdu sceliť
Koncom roka bolo zrušené vypracovanie a vykonanie projektov pozemkových úprav, ktoré podľa ministerstva pôdohospodárstva malo efektívne vyriešiť obrovskú rozdrobenosť pozemkového vlastníctva. Pozrite si zoznam obcí, ktorých sa to týka.

Zoznam obcí s plánovaným sceľovaním

Región západného Slovenska
1. Ducové
2. Horné Trhovište
3. Klčovany
4. Krakovany
5. Lopášov
6. Malá Mača
7. Mokrý Háj
8. Oreské
9. Osuské
10. Pavlice
11. Popudiny, Močidľany
12. Stráže
13. Šoriakoš
14. Trnovec
15. Vrbové
16. Briestenné
17. Brodzany
18. Častkovce
19. Dohňany
20. Dolné Šútovce
21. Horňany
2

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.