05.02.2019, 00:00

Tieto novinky prajú vášmu biznisu

Do zákonov sa v tomto roku vsunuli viaceré úpravy, ktoré podnikateľom uľahčia biznis. O uplatnení výhodných zmien v praxi hovorí Veronika Solíková, konateľka spoločnosti Účtovná jednotka.

Tieto novinky prajú vášmu biznisu
Zdroj: Reuters

Lepšie podmienky pre taxislužby
Zmeny podnikania v taxislužbe od 1. apríla 2019 sú reakciou na nerovnaké podmienky pre koncesovaných taxikárov a vodičov voziacich zákazníkov cez mobilné aplikácie. Preto sa zjednodušujú podmienky pre klasických taxikárov a zároveň sa sprísňujú kontroly. Txikári potrebujú aj naďalej koncesiu. Podmienkou jej získania na 10 rokov je preukázanie bezúhonnosti. Autá musia byť označené ako taxislužba, aby sa mohli kontrolovať. Odpadá však odborná spôsobilosť, finančná spoľahlivosť či psychotesty vodičov, ako aj dodatočná poistka. Vek vodiča sa už neurčuje, po novom je podmienkou len vodičský preukaz. Nesleduje sa ani vek vozidiel, ktoré môžu byť vlastné alebo s preukázaním práva na ich používanie. Taxameter nie je povinný, ak sa cena prepravy dohodne vopred. Táto inovácia prospeje najmä taxislužbám, ktoré ponúkajú služby prostredníctvom aplikácie. Od apríla bude môcť aj mestská a štátna polícia zastaviť taxík a skontrolovať ho, dosiaľ to mohla urobiť len samospráva. Kontroly už môže robiť aj Slovenská obchodná inšpekcia či inšpektorát práce.

Pohonné látky s nižšou daňou
Zníženie základnej sadzby dane na pohonné látky, čiže na motorový benzín, z pôvodných 554 na 547 eur za tisíc litrov ako aj na motorovú naftu z pôvodných 394 na 393 eur za tisíc litrov bude platiť do konca roku 2019. Potom dôjde k zvýšeniu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.