21.02.2019, 00:00

Opatrovanie v zahraničí

Slováci, ktorí vlani pracovali na živnosť v zahraničí, budú musieť podať priznanie aj doma. Prinášame návod, ako si vyplní tlačivo napríklad opatrovateľka zarábajúca v cudzine. Keďže ide o opatrovanie na živnosť, použije tlačivo určené pre fyzické osoby typ B.

Opatrovanie v zahraničí
Zdroj: Reuters

Príklad: Opatrovateľka Zuzana Kováčová je daňovým rezidentom našej republiky, a teda u nás si musí vysporiadať aj svoje príjmy, ktoré jej vlani plynuli zo zahraničných zdrojov. Vlani mala len príjmy zo živnosti na území Rakúska na základe rakúskeho živnostenského oprávnenia. Za opatrovanie dostala dovedna 15 640 eura, povinné poistenie v Rakúsku bolo 1 920 eur. Tieto príjmy si vysporiadala v Rakúsku, tam podala daňové priznanie v súlade s rakúskymi daňovými zákonmi. Daňové priznanie však podáva aj na Slovensku, a to na tlačive určenom pre fyzické osoby typ B. Uplatní si paušálne výdavky vo výške 60 percent z dosiahnutých príjmov a zároveň si uplatní nárok na daňový bonus na jedno trojročné vyživované dieťa. Pozrite sa, ako vyplní nasledujúce strany tlačiva.

Strana 1:
Do riadka 01 doplní svoje rodné číslo, keďže na Slovensku nie je registrovaná na daň z príjmov, a preto ani nemá pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ). Do riadku 03 doplní SK NACE 88990 (resp. 88100, 86909).


Strana 2:
III. oddiel:
Do riadka 34 doplní priezvisko a meno dieťaťa, na ktoré si uplatňuje daňový bonus, jeho rodné číslo a zaškrtne uplatňovanie daňového bonusu v mesiacoch 1 – 12

Strana 3: VI. oddiel, Tabuľka č. 1: Do riadka 2 v stĺpci Príjmy doplní sumu 15 640 eur, je to úhrn všetkých príjmov zo živnosti; stĺpec Výdavky v tomto riadku nevypĺňa. Do riadka 10 v stĺpci Príjmy doplní sumu 15 640 eur a v stĺpci Výdavky sumu 9 504 eur (predstavuje paušálne výdavky vo výške 60 percent z dosiahnutých príjmov + preukázateľne zaplatené poistné v zahraničí).

Strana 4: V

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.