02.04.2019, 00:00

Verejné vypočutie kandidátov sa ujalo

Podobný záujem verejnosti ako počas parlamentného grilovania uchádzačov Ústavný súd dlho nezažil.

Verejné vypočutie kandidátov sa ujalo
Zdroj: TASR

Zvolenie kvalitných ústavných sudov, ktorí nebudú poplatní žiadnej vládnej garnitúre, nezabezpečí akokoľvek prepracovaný systém voľby. Jediné, čo dokáže zabezpečiť dosadenie dobrých sudcov na Ústavný súd, je politická vôľa naprieč celým politickým spektrom. A to počnúc vládou, prezidentom a končiac opozíciou. Ministerstvo spravodlivosti preto minulý rok presadilo zmenu spôsobu voľby ústavných sudcov. Napriek tomu politizácia a zmarenie prvého kola voľby v parlamente – podľa odborníkov – zásadne ovplyvnili výber sudcov.


Kozmetické zmeny
V našej histórii zrejme nenájdeme príklad, pri ktorom bol o voľbu sudcov Ústavného súdu väčší záujem médií a verejnosti ako práve teraz. Prispeli k nemu politicky známi a exponovaní kandidáti. Uchádzači ako Robert Fico, Daniela Švecová či Radoslav Procházka neomylne pritiahli pozornosť spoločnosti. Tú umocnila aj zmena v spôsobe priebehu výberového konania.

Grilovanie kandidátov je po novom verejné a médiá ho „streamujú“ naživo. Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála z Mosta-Híd sa nový spôsob voľby ujal. „Podľa mňa sa voľba veľmi osvedčila. Bolo to sledované. Každý si mohol kandidátov už len na základe motivačných listov všetkých porovnať. Verejne sme poznali ,leitmotív‘ toho, prečo kandidovali,“ vysvetľuje Gál. S celkovým nastavením procesu je minister spokojný. „Podľa mňa systém teraz nie je nastavený zle. Škoda len, že neprešla zmena Ústavy,“ hovorí minister.


Odlišne to vidí odborník na ústavné právo a poradca prezidenta Andreja Kisku Marián Giba. Zmeny, ktoré minister presadil, podľa neho spôsob voľby dramaticky nezmenili. „Nič zásadné sa novelou nezmenilo. Jediná podstatnejšia novinka je verejné vypočutie kandidátov,“ uvádza Giba. Zmeny sú však podľa neho dobrým krokom, lebo umožňujú verejne a pomerne transparentným spôsobom viesť s kandidátom rozhovor a pýtať sa ho na veci z jeho kariéry. „Všetko ostatné v novele sú, oproti predchádzajúcemu stavu, buď kozmetické zmeny, alebo žiadne,“ myslí si expert.


Politická a spoločenská vôľa
Podľa odborníkov nie je súčasný systém zlý, no taký nebol ani predchádzajúci. Pri dosadení kv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.