02.04.2019, 00:00

Verejné vypočutie kandidátov sa ujalo

Podobný záujem verejnosti ako počas parlamentného grilovania uchádzačov Ústavný súd dlho nezažil.

Verejné vypočutie kandidátov sa ujalo
Zdroj: TASR

Zvolenie kvalitných ústavných sudov, ktorí nebudú poplatní žiadnej vládnej garnitúre, nezabezpečí akokoľvek prepracovaný systém voľby. Jediné, čo dokáže zabezpečiť dosadenie dobrých sudcov na Ústavný súd, je politická vôľa naprieč celým politickým spektrom. A to počnúc vládou, prezidentom a končiac opozíciou. Ministerstvo spravodlivosti preto minulý rok presadilo zmenu spôsobu voľby ústavných sudcov. Napriek tomu politizácia a zmarenie prvého kola voľby v parlamente – podľa odborníkov – zásadne ovplyvnili výber sudcov.


Kozmetické zmeny
V našej histórii zrejme nenájdeme príklad, pri ktorom bol o voľbu sudcov Ústavného súdu väčší záujem médií a verejnosti ako práve teraz. Prispeli k nemu politicky známi a exponovaní kandidáti. Uchádzači ako Robert Fico, Daniela Švecová či Radoslav Procházka neomylne pritiahli pozornosť spoločnosti. Tú umocnila aj zmena v spôsobe priebehu výberového konania.

Grilovanie kandidátov je po novom verejné a médiá ho „streamujú“ naživo. Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála z Mosta-Híd sa nový spôsob voľby ujal. „Podľa mňa sa voľba veľmi osvedčila. Bolo to sledované. Každý si mohol kandidátov už len na základe motivačných listov všetkých porovnať. Verejne sme poznali ,leitmotív‘ toho, prečo kandidovali,“ vysvetľuje

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.