11.04.2019, 08:30

Čistička alebo žumpa? Čo je výhodnejšie a viac ekologické

Domácnosti produkujú množstvo odpadu. Patrí sem aj odpadová voda. Väčšina ju vypúšťa do verejnej kanalizácie. Tá sa však nenachádza v blízkosti každého domu. Vtedy môže byť riešením žumpa alebo čistička.

Čistička alebo žumpa? Čo je výhodnejšie a viac ekologické
Zdroj: Tomáš Manina

Pri rozhodovaní, či si vybrať čističku alebo žumpu, rozhoduje nielen finančná stránka, ale aj ekologická. Čo sa viac oplatí sme sa pýtali Jána Kováča zo spoločnosti ELITCargo s.r.o. „Určite sa oplatí viac čistička odpadových vôd ako žumpa, nakoľko mierne vyššia obstarávacia cena čističky oproti žumpe je v budúcnosti kompenzovaná tým, že človek potom nemá dodatočné náklady na vývoz žumpy a likvidáciu jej obsahu. Treba si ale uvedomiť, že čistička potrebuje svoju údržbu a starať sa o ňu musíte na týždennej báze.“

Realizácia a údržba

Ak sa rozhodnete, že chcete žumpu, údržba je oveľa jednoduchšia. Po osadení s ňou už nie sú nejaké ďalšie starosti. Pokiaľ máte aj signalizáciu naplnenia žumpy, nemusíte sa do žumpy ani pozerať. Zvážiť treba samotnú realizáciu. „Pri žumpe stačí stavbu len ohlásiť na obecnom úrade, prípadne je už súčasťou s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.