13.05.2019, 00:00

Na nové usporiadanie pôdy chce štát dávať ročne milióny

V posledných dvoch mesiacoch prišiel agrorezort s dvoma iniciatívami pozemkových úprav. Prvá sa týka sceľovania pozemkov, ktoré sa má začať v 168 vybraných katastroch za peniaze z Bruselu. Druhá iniciatíva chce riešiť dlhodobé úpravy pozemkov na celom Slovensku. Ročne by to malo zasiahnuť 120 katastrov a vláda by mala na ne nájsť 30 miliónov eur vo vlastnej kase.

Na nové usporiadanie pôdy chce štát dávať ročne milióny
Zdroj: Dreamstime

3 103 ... V toľkých katastroch je ešte nutná realizácia pozemkových úprav.
30 rokov .... Počas tohto obdobia by sa mali začať úpravy v 120 katastrálnych územiach ročne.
30,8 milióna eur... Touto sumou by mal štát zafinancovať každoročné sceľovanie.

Ak vlastníte parcely rozdrobené na určitom území, pričom ich rozloha sa zmestí do dvetisíc hektárov, aj vás sa môžu týkať čerstvo ohlásené pozemkové úpravy. Avizovala ich ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Zároveň zverejnila zoznam 168 katastrov, ktorých sa sceľovanie dotkne. Či tam spadajú aj pozemky z vašej lokality, si môžete overiť v zozname dostupnom na internete.


Mnohí si kladú otázku, prečo sa toľko očakávané pozemkové úpravy realizované štátom týkajú len pozemkov do dvetisíc hektárov. Má to taktický dôvod. Ide o to, aby sa stihlo obdobie, kým ešte Slovensko môže čerpať na tento účel eurodotácie z Programu rozvoja vidieka. Čerpanie sa musí finalizovať v roku 2023.


„Keďže však proces úprav trvá viac rokov – minimálne štyri, ale môže aj sedem – a požiadavka Únie je, aby sa projekty pozemkových úprav, ktoré sa začnú v tomto programovom období, v ňom aj skončili, určili sme hranicu do uvedených dvetisíc hektárov,“ povedal pre HN Andrej Vašek, riaditeľ pozemkového odboru ministerstva pôdohospodárstva. Ak by išlo o väčšie výmery, pozemkové úpravy by sa skončiť nestihli.

„Záruka nie je ani pri menších rozlohách, ale pri nich je aspoň reálna šanca. Pretože prácnosť úprav nezávisí iba od výmery, ale aj od počtu vlastníkov, konfigurácie terénu, polohy a členitosti územia či od iných verejných či súkromných záujmov.“

Slimačie tempo
Prečo sa s komplexnými pozemkovými úpravami posledných desať rokov nehýbalo? Problém je práve vo financiách. Ide o zdĺhavý, viacročný a drahý proces, ktorý sa dá „utiahnuť“ jedine z verejných zdrojov. Druhá vec je, že mnohým ľuďom a firmám zainteresovaným do „pohybov“ na pôde chaos v pozemkovom vlastníctve už roky vyhovuje. Rozseknúť tento gordický uzol chce najnovšie agrorezort ministerky Matečnej. Tá v polovici apríla ohlásila prípravu komplexných opatrení, ktoré by urýchlili realizáciu pozemkových úprav na celom Slovensku. Podľa nej sa úpravy musia urobiť v 3 103 katastrálnych územiach, keďže doteraz sa realizovali len na 12 percentách Slovenska. „Každý ďalší rok by tak mal štát zafinancovať štart pozemkových úprav v 120 územiach, a to v priebehu 30 rokov.“ Ročne by na to malo ísť zo štátnej kasy priemerne 30,8 milióna eur. Návrh opatrení na urýchlené úpravy je už v medzirezortnom pripomienkovom procese.

Tridsať miliónov ročne
Ako konštatuje vo svojej štúdii spoločnosť INESS, vynaložiť odhadované 30-miliónové výdavky na sceľovanie 3 103 území nemusí byť nereálne. Expertka INESS Monika Budzák uvádza na porovnanie, že napríklad podpora poľnohospodárov prostredníctvom iného projektu, Zelenej nafty, vyjde štát tiež až na 30 miliónov eur. Pritom s touto dotáciou problém nie je. „Takéto priame príspevky sú totiž politicky atraktívnejšie, sú viditeľnejšie než práce na projektoch pozemkových úprav.“


Podľa odborníkov INESS by mal agrorezort z dlhodobých avizovaných pozemkových úprav spraviť prioritu na nasledujúce roky vrátane vytýčenia dlhodobých zdrojov a časového plánu. „Rozpočtové výdavky na úpravy v porovnaní s inými výdavkami rezortu totiž nijako nevyčnievajú a mali by mať prioritu pred inými j

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.