16.05.2019, 00:00

Novú pokladnicu berte od dodávateľov s certifikátom

oznam dodávateľov, ktorí prešli testom a sú schopní dodávať pokladničné riešenia pre eKasu, sa pravidelne aktualizuje. Poskytovatelia s certifikátom môžu dodávať pokladničné programy a chránené dátové úložiská spĺňajúce podmienky online registračiek. Podnikatelia by mali spolupracovať len s nimi.

Novú pokladnicu berte od dodávateľov s certifikátom
Zdroj: HN Pavol Funtál

Výhody
S novými modernými pokladnicami podnikateľov odpadnú denné uzávierky, vedenie knihy pokladnice a pravidelný povinný servis.

Takmer 30-tisíc žiadostí o pridelenie kódu eKasa klient eviduje momentálne Finančná správa. Podľa jej hovorkyne Ivany Skokanovej z tohto počtu súvisí 6 157 s pridelením kódu pokladnice eKasa klient virtuálnej pokladnice a 23 580 s pridelením kódu pokladnice eKasa klient online kasy. Aktuálne je v systéme eKasa aktívnych 81-tisíc pokladníc, teda všetky virtuálne pokladnice, ktoré boli aktívne do apríla, ako aj nové online kasy. „Finančná správa vyhovela už 24 žiadostiam dodávateľov a distribútorov o certifikáciu,“ dodala hovorkyňa.

Staršie pokladnice

Všetci dodávatelia môžu dodať buď nové eKasy, alebo podľa toho, či je to možné, aj upgrade balíčky, ktoré podnikateľom umožnia pripojiť sa na systém eKasa. Ako však hovorí Lukáš Hanko, produktový špecialista O2, „v prípade niektorých starších riešení nie je upgrade dokonca ani dostupný. Podnikateľ tak nemá inú možnosť, než si vybrať nový typ. Ani z časového hľadiska nemá záruku, že upgrade sa mu stihne zabezpečiť do momentu platnosti legislatívy. Dôležitým faktorom pri rozhodovaní je aj cena, ktorá sa v mnohých prípadoch približuje cene niektorých nových zariadení, dokonca ju aj prevyšuje“.


Avšak aj v prípade, ak má zariadenie, ktoré výrobca vie upgradom upraviť na potreby eKasy, musí zvážiť výhody a nevýhody a porovnať ich s cenou nového zariadenia. Platí, že nie vždy je lacnejšie riešenie aj tým najlepším. Niekedy je potrebné pri rozhodovaní zvážiť aj ďalšie parametre, ako sú zastaranosť zariadenia, chýbajúce náhradné dielce pri oprave zariadenia, ktoré sa už nevyrába, pomalosť zariadenia či nemoderný dizajn. Možné je aj to, že ak si vyberie upgrade svojej elektronickej pokladnice, môže sa mu stať, že sa mu časom pokazí a nebude sa dať opraviť.

Vek rozhoduje
Dôležitý je aj fakt, aká stará je elektronická pokladnica. „Ak by išlo o typ vyrobený po roku 2015, nemusí sa vymeniť za novší, pretože pokladnica už bola pripojená na internet a je schopná zabezpečiť online pripojenie s informačnými systémami Finančnej správy,“ vysvetľuje Peter Hennel zo Slovenskej komory daňových poradcov. „Ak by došlo k výmene za novú pokladnicu, nemusí ísť o elektronickú registračnú pokladnicu, ale môže to byť aj iné koncové zariadenie, ako napríklad počítač, mobil či tablet, ktoré však musia byť certifikované.“

Konanie o certifikácii zariadenia sa začína v momente, keď oň požiada buď výrobca, dovozca alebo distribútor elektronickej registračnej pokladnice na Colnom úrade v Bratislave. Po pridelení certifikátusa môže zariadenie použiť na evidenciu tržby v systéme eKasa. Certifikát sa vydáva vo vzťahu k softvérovému riešeniu pokladnice, nie k hardvéru ako takému.

Pripojenie na internet
S novými modernými p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.