29.05.2019, 00:00

List vlastníctva sa môže vydať len istým osobám

Výpis z listu vlastníctva vám vydajú aj na pošte. Musíte sa však preukázať občianskym preukazom.

List vlastníctva sa môže vydať len istým osobám
Zdroj: Dreamstime

POZOR!
Po novom musíte na kataster zapísať aj rozostavanú stavbu. Do katastra sa zapíše v prípade, že je predmetom právneho úkonu, najčastejšie záložného práva či prevodu.

Originál listu vlastníctva je uložený na konkrétnom katastrálnom odbore podľa okresu. Odbor vám musí na vašu žiadosť urobiť jeho kópiu, prípadne výpis. Výpis doplnený o vaše osobné údaje, napríklad rodné číslo, môže úrad vydať len osobe, ktorá je na liste vlastníctva zapísaná ako vlastník. Originál listu tak úrad nemôže vydať inému človeku, môže mu však poskytnúť výpis.

Rôzne formy dokladu
Môžete získať výpis alebo aj kópiu originálu. V kópii dokumentu nájdete aj predchádzajúce zmeny z listu vlastníctva, pričom overený výpis obsahuje len súčasný stav. Katastrálny odbor vydáva list len na právne účely, obsahuje teda odtlačok pečiatky so štátnym znakom. Ak ho chcete použiť na tento účel, nesmie byť starší ako tri mesiace. Ak máte záujem len o overenie údajov v katastri, na informatívne účely slúžia webové stránky katasterportal.sk alebo skgeodesy.sk patriace Úradu geodézie, kartografie a katastra. Informácie na webe sa priebežne aktualizujú. Dátum aktuálnosti je na katastrálnom portáli zobrazený po ukončení okresu, prípadne katastrálneho územia.


Oba portály vám umožnia vyhľadávať potrebné informácie na základe evidovaných identifikátorov. Vyhľadávať môžete v rozsahu jedného katastrálneho územia. Údaje vyhľadáte aj pomocou geografického rozhrania. Na webe sa nachádza katastrálna mapa, pomocou ktorej môžete vyhľadávať aj čísla parciel.

Treba však zadať všetky potrebné údaje (kraj, okres a ďalšie). Ak chcete lepšie zobraziť tú-ktorú parcelu, pomocou priblíženia sa dostanete na požadovaný bod. Po kliknutí na konkrétne katastrálne územie sa zobrazí informácia „Vyberte typ mapy“. Po jej zvolení sa vám zobrazí jej geografické vektorové pole.


Ak prebieha katastrálne konanie, na tomto mieste nájdete informáciu, v akom stave aktuálne je. Na základe vami vybraných informácií vám systém dokáže vygenerovať výstup vo formáte PDF. Mažete si tu vygenerovať štatistiky o katastrálnych územiach krajov, okresov alebo obcí.

Pridaná možnosť
Ďalšou z možností, ako získať výpis z listu vlastníctva, je navštíviť Slovenskú poštu. Vybavíte tu výpis z listu vlastníctva nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza kdekoľvek v rámci Slovenska. Priehradky, ktoré túto službu poskytujú, sú buď označené, alebo je potrebn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.