29.05.2019, 00:00

List vlastníctva sa môže vydať len istým osobám

Výpis z listu vlastníctva vám vydajú aj na pošte. Musíte sa však preukázať občianskym preukazom.

List vlastníctva sa môže vydať len istým osobám
Zdroj: Dreamstime

POZOR!
Po novom musíte na kataster zapísať aj rozostavanú stavbu. Do katastra sa zapíše v prípade, že je predmetom právneho úkonu, najčastejšie záložného práva či prevodu.

Originál listu vlastníctva je uložený na konkrétnom katastrálnom odbore podľa okresu. Odbor vám musí na vašu žiadosť urobiť jeho kópiu, prípadne výpis. Výpis doplnený o vaše osobné údaje, napríklad rodné číslo, môže úrad vydať len osobe, ktorá je na liste vlastníctva zapísaná ako vlastník. Originál listu tak úrad nemôže vydať inému človeku, môže mu však poskytnúť výpis.

Rôzne formy dokladu
Môžete získať výpis alebo aj kópiu originálu. V kópii dokumentu nájdete aj predchádzajúce zmeny z listu vlastníctva, pričom overený výpis obsahuje len súčasný stav. Katastrálny odbor vydáva list len na právne účely, obsahuje teda odtlačok pečiatky so štátnym znakom. Ak ho chcete použiť na tento účel, nesmie byť starší ako tri mesiace. Ak máte záujem len o overenie údajov v katastri, na informatívne účely slúžia webové stránky katasterportal.sk alebo skgeodesy.sk patriace Úradu geodézie, kartografie a katastra. Informácie na webe sa priebežne aktualizujú. Dátum aktuálnosti je na katastrálnom portáli zobrazený po ukončení okresu, prípadne katastrálneho územia.


Oba portály vám umožnia vyhľadávať potrebné informácie na základe evidovaných identifikátorov. Vyhľadávať môžete v rozsahu jedného katastrálneho územia. Údaje vyhľadáte aj pomocou geografického ro

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.