30.07.2019, 00:00

Súdy môžu sexuálne násilie zastaviť

Ak je páchateľom sexuálneho násilia rodič, súd vydaním neodkladného opatrenia dočasne zamedzí stretávaniu s rodičom.

Súdy môžu sexuálne násilie zastaviť
Zdroj: Dreamstime

Marica Pirošíková, zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva


Ak rodičia sexuálne zneužívajú svoje deti, súd to môže stopnúť neodkladným opatrením. Nie vždy však k tomu pristúpi.
Výsluch detských obetí sexuálnych trestných činov je veľmi komplikovaný. Kľúčová je úloha vyšetrovateľa a súdu. Súd môže výrazne pomôcť vyšetrovaniu takýchto zločinov tým, že uloží neodkladné opatrenie. Zabráni ním styku dieťaťa s podozrivým rodičom. Hlavným nedostatkom slovenskej aplikácie práva v tejto oblasti je však práve zriedkavé ukladanie neodkladných opatrení.


Zásah súdu
Tragickým, ale neraz až príliš bežným javom je, že páchateľmi sexuálneho násilia sú samotní rodičia maloletej obete. V prípade, že útočník a obeť bývajú v jednej domácnosti, je pritom zásah súdu nevyhnutný. V prvom rade kvôli okamžitému zastaveniu násilia na dieťati, ale aj kvôli moci, ktorú má rodič nad ním. „Ak je údajným páchateľom sexuálne motivovaného trestného činu rodič, potom náležitému vyšetreniu udalostí má byť nápomocný aj občianskoprávny súd,“ vysvetľuje slovenská zástupkyňa pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. „Súd vydaním neodkladného opatrenia dočasne zamedzí stretávaniu s rodičom.“ Inštitút neodkladného opatrenia sa v minulosti volal predbežné opatrenie a jeho podstatou je oddeliť útočníka od obete.


Súdna prax sa však opätovne dostáva do konfliktu medzi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.