05.08.2019, 00:00

Zastavením starej exekúcie sa vaša podlžnosť nestratí

Ak máte na krku viac ako päť rokov starú exekúciu, pričom nemáte žiaden majetok, štát vám ju zastaví. Ak sa však neskôr zistí, že predsa len majetok máte alebo že ste získali nový, potom vás osoba, ktorej dlhujete, môže dať znova exekvovať.

Zastavením starej exekúcie sa vaša podlžnosť nestratí
Zdroj: Dreamstime

Stop všetkým „starým“ exekúciám
Exekúcie, od začatia ktorých prešlo päť rokov, sa zastavia, ak sa pri nich nezistil majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov. A to bez ohľadu na fakt, komu sa dlhuje vymáhaný dlh. Takúto prax zavádza nový zákon o vybraných exekúciách. Výnimku z neho majú len presne určené prípady. Cieľom je podľa ministerstva spravodlivosti vyrovnať sa s nastajúcim problémom dlhodobého vedenia starých exekúcií. Ich ukončenie zo zákona zabezpečí rýchlejšiu a funkčnejšiu vymožiteľnosť zákonných nárokov tisícok veriteľov.

Čo má vyriešiť nové opatrenie štátu
Nové opatrenie má poskytnúť pomoc obrovskej mase drobných dlžníkov, voči ktorým sa dlhodobo vedú staré exekučné konania. Na súdoch je totiž podľa údajov ministerstva spravodlivosti viac ako 3,7 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel, aké platili pred 1. aprílom 2017. Z nich je polovica staršia ako päť rokov

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.