07.08.2019, 00:00

Nečerpajte úver, ktorý neviete splatiť

Kúpne zmluvy nie sú zakázané, problémom sú však okolnosti, za akých sa v konkrétnych prípadoch dojednali. O nekalých praktikách hovoríme s Petrom Strakom, predsedom občianskoprávneho kolégia Krajského súdu v Prešove.

Nečerpajte úver, ktorý neviete splatiť
Zdroj: Dreamstime

V minulosti doplácali celé rodiny na neprimerané podmienky, ktoré im ponúkali nebankovky pri pôžičkách na vybavenie domácnosti. Medzitým sa podmienky pre nebankové subjekty sprísnili. Ešte stále by sme mali byť pred podpisom spotrebiteľskej zmluvy ostražití?
Je to veľmi obsiahla téma. Veľa sa už urobilo v prospech občanov, aby nedoplácali na nekalé postupy. Právoplatné rozhodnutia súdov potvrdzujú sofistikované pokusy podnikateľov získať popri férovom plnení aj nečestné. Laik to vôbec nemá jednoduché.


V ktorých oblastiach je táto téma najcitlivejšia?
Jednoznačne je to finančný trh a v rámci neho úvery a pôžičky. Netreba opomínať ani poistné vzťahy a tie nie sú vôbec jednoduché.


O aké najzávažnejšie prípady, na ktoré môžu doplatiť najmä ľudia v pokročilom veku, aktuálne ide?
Medzi najzávažnejšie prípady treba zaradiť úverové ponuky pre občanov, keď sa im už draží byt alebo dom. V týchto situáciách vo veľkom rezignujú, nedokážu sa efektívne brániť a pristupujú na značne nevýhodné podmienky.


V takýchto prípadoch nie je financií nazvyš. Môžu dostávať ďalšie úvery?
Úverová bonita sa už pomerne slušne skúma. Banky vedia pomôcť aj pri nesplácaní, a to rôznymi reštrukturalizačnými prístupmi. No tu som chcel skôr upozorniť na veľmi nebezpečné ponuky od nebankových obchodníkov

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.