09.08.2019, 11:30

Zmení minimálka dávky, ktoré dostávate od sociálnej poisťovne?

Ak dôjde k zvýšeniu minimálnej mzdy, tak to nijako neovplyvní výšku dávok, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Od čoho sa tieto dávky odvíjajú, hovorí Peter Višváder, riaditeľ odboru Sociálnej poisťovne.

Zmení minimálka dávky, ktoré dostávate od sociálnej poisťovne?
Zdroj: Reuters

Nemocenské, ošetrované, vyrovnávacia dávka, materská a dávka v nezamestnanosti. Tieto aj ďalšie dávky, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa sa neviažu na minimálnu mzdu. U väčšiny, sa ich výška odvíja od minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu. Tie závisia od všeobecného vymeriavacieho základu platnom v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné. Tak to stanovuje zákon o sociálnom poistení. Všeobecný vymeriavací základ je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v h

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.