09.08.2019, 11:30

Zmení minimálka dávky, ktoré dostávate od sociálnej poisťovne?

Ak dôjde k zvýšeniu minimálnej mzdy, tak to nijako neovplyvní výšku dávok, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Od čoho sa tieto dávky odvíjajú, hovorí Peter Višváder, riaditeľ odboru Sociálnej poisťovne.

Zmení minimálka dávky, ktoré dostávate od sociálnej poisťovne?
Zdroj: Reuters

Nemocenské, ošetrované, vyrovnávacia dávka, materská a dávka v nezamestnanosti. Tieto aj ďalšie dávky, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa sa neviažu na minimálnu mzdu. U väčšiny, sa ich výška odvíja od minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu. Tie závisia od všeobecného vymeriavacieho základu platnom v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné. Tak to stanovuje zákon o sociálnom poistení. Všeobecný vymeriavací základ je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky za ten-ktorý kalendárny rok, ktorú zistil Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Zamestnanci
Minimálny vymeriavací základ sa nerovná minimálnej mzde a pri zamestnancoch určený nie je. Zamestnancom sa dávky vypočítajú z reálneho vymeriavacieho základu - hrubej mzdy, z ktorého za nich zamestnávateľ poistné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.