10.09.2019, 16:55

Ako sa vám zvýši dôchodok, ak beriete minimum alebo priemer (20 otázok a odpovedí)

  • Dôchodkové poistenie a odpracované roky. To všetko má vplyv na výšku penzie i na vianočné príspevky.
  • Pozrite sa, aké prilepšenie dôchodcom garantuje štát v ďalšom období.
Ako sa vám zvýši dôchodok, ak beriete minimum alebo priemer (20 otázok a odpovedí)
Zdroj: Reuters

Odpovedá Peter Višváder, riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou zo Sociálnej poisťovne

1. Nárast penzií
Môžu dôchodcovia očakávať v rámci svojich penzií, nech už poberajú minimálnu alebo priemernú penziu, nejaké zlepšenie aj v ďalšom roku? O koľko si prilepšia?
Dôchodkové dávky sa od 1. januára 2020 budú valorizovať o 2,9 percenta mesačnej sumy dôchodku. Najmenej však porastú o pevnú sumu určenú dvoma percentami z priemernej mesačnej sumy príslušnej penzie vyplatenej k 30. júnu 2019. O toto zvýšenie nemusia dôchodcovia žiadať osobitne. Sociálna poisťovňa im dôchodky prepočíta a pošle automaticky spolu s písomným rozhodnutím o ich zvýšení.

2. Dvojnásobný príspevok
Musí penzista o vianočný príspevok požiadať? Alebo ho dostane automaticky?
Vianočný príspevok je vlastne sociálna dávka, ktorá sa vypláca v decembri počas doručenia dôchodku. Sociálna poisťovňa ju vypláca automaticky, preto o vianočný príspevok nie je potrebné osobitne žiadať. Najdôležitejším kritériom na jeho získanie je výška dôchodku. Oproti minulému roku sa najvyšší možný vianočný príspevok zvýši dvojnásobne. Porastie zo sumy 100 na 200 eur.

3. Väčší záber
Je pravdou, že sa tohtoročný vianočný príspevok bude týkať väčšieho počtu ľudí než v minulosti?
Áno. Aby bolo možné vyplatiť vianočný príspevok väčšiemu počtu dôchodcov, zvýšila sa horná hranica nároku naň. Vzrástla z pôvodných 60 na 65 percent priemernej mesačnej mzdy z predchádzajúceho roka. 65 percent zo sumy 1 013 eur je po zaokrúhlení na 10 eurocentov nahor 658,50 eura.

Z toho vyplýva, že aj penzistom, ktorí budú mať vyplatený dôchodok v decembri 2019 v sume najviac 658,50 eura mesačne, môže vzniknúť nárok na výplatu vianočného príspevku.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.