13.09.2019, 12:35

Klasická hudba z prvých priečok hitparád

S 3. symfóniou, najznámejším dielom súčasného poľského skladateľa Henryka Mikołaja Góreckého, ktorý strávil celý život v Sliezsku a bol rektorom na Hudobnej akadémii v Katoviciach, sa spája zaujímavý príbeh.

Klasická hudba z prvých priečok hitparád
Zdroj: Flickr/photosteve101

Henryka Mikołaja Góreckého (1933 – 2010) zložil symfóniu, nazývanú aj Symfóniou žalostných piesní.  Napísaná bola v roku 1976, na začiatku nemala veľký úspech, avšak v roku 1992 nečakane obsadila prvé priečky amerických a anglických hitparád.

O Góreckom zrazu začal hovoriť celý svet vďaka platni americkej spoločnosti Elektra Nonesuch s nahrávkou piesne v hypnotizujúcom prevedení americkej speváčky Dawn Upshaw a kapely London Sinfonietta pod taktovkou málo známeho dirigenta Davida Zinmana.

Anglický rozhlas Classic FM na žiadosť poslucháčov opakovane púšťal fragmenty Góreckého piesne. 3. symfóniu počúvali nielen milovníci hudby, ale aj mládež či vodiči kamiónov, a v krátkom čase platňa prekonala rekordy predaja. Skladba je zložená z troch smútočných piesní.

Najväčšiu pozornosť vzbudila jej druhá časť, v ktorej skladateľ využil text zachovaný na stene mučiarne gestapa v Zakopanom.
Len málo známy skladateľ zo Sliezska so svojou jednoduchou, ale zápalistou hudbou oslovil každého, odhaľujúc svet najpodstatnejších emócií sveta. Mimoriadny charakter diela sa odráža v tom, že sám Henryk Mikołaj Górecki – aj napriek všeobecným názorom – hovoril o symfónii č. 3 ako o svojej „najavantgardnejšej skladbe“.

Dielo poľského skladateľa je často porovnávané s hudbou Beethovena a Mozarta a jeho popularita neklesá. Fragmenty symfónie boli použité ako hudobné ilustrácie mnohých filmov, naposledy v americkom filme Beautiful boy Felixa van Groeningena z roku 2018.

Legendárna nahrávka s hlasom Dawn Upshaw má odnedávna vážnu konkurenciu. V marci tohto roku, vydavateľstvo Domino Recording vydalo novú nahrávku symfónie, v ktorej sólo spieva nie operný soprán, ale speváčka Portishead Beth Gibbons. Tento album sa v priebehu niekoľkých týždňov ocitol na prvom mieste britského rebríčka klasickej hudby.

Text vznikol v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.