23.12.2019, 10:26

Dôchodcovia si prilepšia. Nárastom minimálnej penzie či valorizáciou dávky

Viaceré druhy dôchodkov pôjdu od januára nahor. Možno sa zvýši aj ten vás. Prečítajte si v dnešnej prílohe HN SERVIS.

Dôchodcovia si prilepšia. Nárastom minimálnej penzie či valorizáciou dávky
Zdroj: Reuters

Patríte medzi dôchodcov s menším dôchodkom? Aj vy budete mať od januára vyššiu penziu. Štát totiž prilepšil najmenej solventným seniorom na dôchodkovej dávke nárastom minimálneho dôchodku. Novinka sa uvádza do praxe prostredníctvom zmeneného výpočtu.

Po schválení v parlamente sa  dôchodková dávka už nebude viazať na životné minimum, ale na priemernú mzdu v hospodárstve. Rečou čísel - minimálny dôchodok stúpne na 334,30 eura namiesto pôvodne plánovanej sumy 285,90 eura. Rozdiel v prospech penzistov je viac než 48 eur.

Avšak na to, aby ste minimálny dôchodok získali, musíte mať splnené tri podmienky: a) musíte mať za sebou najmenej 30 rokov dôchodkového poistenia, b) výška vašich dôchodkových príjmov musí byť nižšia, než je hodnota minimálneho dôchodku, c) súčasne musíte mať požiadané aj o ďalšie dôchodkové dávky, napríklad o vdovský, vdovecký alebo iný dôchodok, ak sa vás týkajú.

Ďalšou dobrou správou je, že od januára sa valorizuje každá penzia. Týka sa to všetkých druhov dôchodkov, či už starobného, predčasného starobného, alebo invalidného, vdovského a vdoveckého, ako aj sirotského dôchodku. Všetky spomínané kategórie sa budú začiatkom roka 2020 zvyšovať o 2,9 percenta z mesačnej sumy toho-ktorého dôchodku, najmenej však o garantovanú pevnú sumu. Tá bude zodpovedať dvom percentám priemernej mesačnej sumy príslušného druhu dôchodku.

Napríklad v prípade starobnej penzie bude nárast o pevnú sumu vo výške deväť eur. Pri každom seniorovi sa uprednostní ten variant nárastu, ktorý sa preň ukáže ako výhodnejší. O vyššiu penzijnú dávku nežiadajte sami, poisťovňa to urobí z vlastnej iniciatívy.
Detaily o zvyšovaní dôchodkov si prečítajte v dnešnej prílohe HN SERVIS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.