28.01.2020, 22:52

Nedostali ste minimálny dôchodok? Pozrite si, čo treba urobiť

Od januára sa minimálny dôchodok vypláca v novej výške. Sociálna poisťovňa ho posiela automaticky.

Nedostali ste minimálny dôchodok? Pozrite si, čo treba urobiť

Zvýšená suma

Nový minimálny dôchodok je 334,30 eura, platí od začiatku januára. Takúto výšku penzie Sociálna poisťovňa prizná všetkým penzistom, ktorí majú za sebou aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia. Vôbec pritom nerozhoduje, z akého príjmu si tá ktorá osoba počas obdobia platieb hradila sociálne odvody. Znamená to, že dlhodobo nízko zarábajúci aj stredne zarábajúci dôchodcovia sa podľa nových penzijných pravidiel dostávajú na jednu úroveň.

Podstata zmeny

Podstatou zmeny je úprava parametra a výpočtu – podľa nových pravidiel sa minimálna penzia už nebude viazať na životné minimum, ale na priemernú mzdu. Kým teda v roku 2019 sa minimálna penzia vypočítava ako 136 percent zo životného minima (čo bolo 278,90 eura), od januára sa vypočítava ako 33 percent z priemernej mzdy (čo je terajší 334,30 eura).

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.