20.11.2014, 14:16

Premlčaný dlh na zdravotnom poistení? Po piatich rokoch

Nárok na poistné sa premlčuje do piatich rokov od jeho splatnosti. Preverte si lehoty, aby ste neplatili zbytočne.

Zle zaplatili zdravotné poistenie a teraz poisťovňa dlh vymáha. Má s tým problém istý drobný zamestnávateľ, ktorý sa nám ozval do HN Poradne.

Zistil, že v období od januára roku 2007 do decembra 2008 nesprávne uvádzal a odvádzal poistné na zdravotné poistenie za zamestnanca. Ten prestúpil do inej poisťovne. „My sme oznamovaciu povinnosť splnili, iba v mzdách sa neopravila zmena. Teraz od nás žiada zdravotná poisťovňa opravné výkazy a zaplatiť nedoplatky na poistnom. Vraj máme z druhej poisťovne žiadať preplatok za uvedené roky,“ tvrdí zamestnávateľ.

Kedy sa nárok na poistné premlčuje

Ako radí Ľubica Navrátilová, odborníčka na sociálne zabezpečenie, túto vec jasne definuje paragraf 21 zákona o zdravotnom poistení. „Právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na poistné sa premlčuje do piatich rokov od splatnosti poistného. Poistné za roky 2007 a 2008 je teda premlčané,“ tvrdí expertka. Ročné zúčtovanie poistného za rok 2007 sa vykonalo v roku 2008 a päť rokov sa začne počítať od 1. januára 2009.

To znamená, že 1. januára 2014 bolo právo na vrátenie poistného za rok 2007 premlčané. „Ale právo na vrátenie poistného za rok 2008 ešte premlčané nie je. To si môžete uplatniť.A napokon nikde nie je napísané, že vám poisťovňa, do ktorej ste omylom zasielali poistné, nevyjde v ústrety a nevráti vám poistné aj za rok 2007, ale veľmi o tom pochybujem,“ tvrdí Ľubica Navrátilová.

Žiadajte, nech vám ukážu podklady

Zdravotná poisťovňa to však na zamestnávateľa „skúšala“ ďalej. Tam, kde mu vznikol preplatok, tvrdí, že ho nedostanú práve kvôli premlčaniu. V druhej zdravotnej poisťovni, kde im vznikol nedoplatok za rok 2007 až 2008,   tvrdia, že ho firma musí zaplatiť. Ľubica Navrátilová však tvrdí: „Nezaplaťte a požiadajte ich, aby uviedli, z akého ustanovenia zákona o zdravotnom poistení vychádzajú a  na základe čo vymáhajú poistné. Právo vymáhať poistné prináleží zdravotnej poisťovni do 5 rokov od splatnosti poistného. Splatnosť preddavku na poistné je definovaná v zákone ako deň , ktorý je určený na výplatu príjmov zamestnancov. Skúšajú to na vás,“ uzatvára expertka.


Na toto pamätajte pri pohľadávkach na zdravotnom poistení

- Ak obdržíte upomienku či predžalobnú výzvu na úhradu dlhu voči poisťovni, preskúmajte v prvom rade jej oprávnenosť.

- V súčasnosti je premlčacia doba 5 rokov (od 1.1.2005)

- Tejto lehote predchádzala 10-ročná premlčacia doba (pre pohľadávky, ktoré boli vymáhateľné v období od 1.6.1995 do 31.12.2004)

- Ešte pred daným rokom 3-ročná premlčacia doba (pre pohľadávky vzniknuté v období od 1.1.1995 – 31.5.1995).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.