13.10.2013, 19:26

Štát mení pravidlá pre živnostníkov. Odvody pôjdu hore

Vyššie odvody, zmenené nezdaniteľné minimum či nové vymeriavacie základy. To všetko od nového roka ovplyvní zárobok živnostníkov.

Zmena vo vymeriavacom základe
Príjem z podnikania sa po novom rozpočíta na celý rok bez ohľadu na počet mesiacov, v ktorých SZČO činnosť reálne vykonávala, teda vždy sa bude deliť číslom 12. K základu dane sa nebude pripočítavať dobrovoľné poistenie. Získajú tým osoby, ktoré podnikajú len časť roka.

Príklad: Poradca podniká pravidelne len 1 mesiac v roku, vždy v decembri. Za rok 2013 dosiahne základ dane zvýšený o odvody 6 400 eur.

Zánik a vznik povinného poistenia
Povinné poistenie živnostníka alebo takej SZČO, ktorá na výkon činnosti potrebuje oprávnenie, napríklad znalci a pod., zanikne v deň, keď vráti živnostenský list alebo keď ju vymažú zo zoznamu znalcov a pod. Povinné poistenie SZČO, ktorá nepotrebuje také oprávnenie (umelci a autori), zanikne v deň, keď určí svojím čestným vyhlásením, že už to nevykonáva a doručí to SP. Vznik nastane odo dňa, keď získa znova oprávnenie alebo doručí vyhlásenie.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.