08.02.2016, 00:00

Ak máte viac firiem, prelievať zisk medzi nimi si už nemôžte

Ak figurujete vo viacerých domácich firmách, nemôžete už medzi nimi robiť obchody za zmanipulované ceny. Štát stopol takéto transakcie nielen medzi zahraničnými, ale aj tuzemskými podnikmi. Kvôli únikom na daniach.

1. Čo je transferové oceňovanie

Postup, ako stanoviť ceny v obchodovaní, napríklad pri predaji tovaru, poskytnutí služby, pôžičky či úveru medzi závislými osobami tak, aby zodpovedali podmienkam

nezávislého vzťahu.

2.„Závislý“ obchodný vzťah

Keďže cieľom podnikateľov je dosiahnuť čo najväčší zisk, závislé osoby (v jednej skupine) sledujú zväčša spoločný cieľ, dôsledkom čoho môže byť presúvanie väčšej časti zisku či už do spoločností so stratami, alebo tak, aby každá spoločnosť zaplatila daň iba vo výške daňovej licencie.

3. Koniec umelému znižovaniu dane

Transferové oceňovanie sa od roku 2015 rozšírilo aj na tuzemské firmy. Ak ste teda napríklad konateľom v dvoch rôznych slovenských spoločnostiach, po novom už nemôžete medzi nimi fakturovať dodávky za ľubovoľné ceny – s cieľom znížiť si daň. Povinnosť používať trhové ceny platí pre všetky obchody bez ohľadu na ich hodnotu.

4. Porovnateľné ceny

Už za zdaňovacie obdobie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.