21.06.2016, 00:00

Prejav na verejnosti? Takto poslucháčov neuspíte

Z verejného prejavu má nepríjemné pocity väčšina ľudí. Dá sa im ale predísť.

Prejav na verejnosti? Takto poslucháčov neuspíte
Zdroj: Dreamstime

Skôr či neskôr to stretne každého z nás. Prejav na verejnosti. Či už je to rodinná udalosť, porada v práci či väčsia konferencia so stovkami poslucháčov, množstvo upretých pohľadov dokáže hovoriaceho znervózňovať.

Existujú našťastie možnosti, ako nervozitu z verejného prejavu potlačiť. Práva naopak, svojich poslucháčov môžete vďaka nim zaujať a pobaviť. Stačí si zapamätať tieto 4 zásady.

  • Očný kontakt

Aby ste ostali s publikom v kontakte, udržujte očné spojenie pri jednej osobe najmenej dve až tri sekundy, prípadne tak dlho, aby ste dokončili vetu. Efektívny očný kontakt je najsilnejšia neverbálna devíza dobrého rečníka.

  • Správna miera informácií

Ak to preženiete a spoľahnete sa do veľkej miery na dáta, údaje a fakty, môže sa stať, že budete hovoriť príliš dlho. Keďže tento typ informácií je spojený aj s počítačovou prezentáciou, rečníci to zvyknú prehnať aj s počtom slajdov. Spoľahlivá cesta, ako prísť o pozornosť poslucháčov.

  • Dostatok prestávok

Pri prednáške alebo prejave má človek tendenciu využiť na maximum svoj čas. Snaží sa preto hovoriť bez prestávky a rýchlo. Správna rétorika vie ale využiť aj ticho. Odkaz, ktorý chcete svojím prejavom dať publiku, môže správne načasovaná krátka odmlka len umocniť.

  • Dávka humoru

Je náročné dobre odhadnúť mieru, do akej by ste mali pri prejave žartovať. Obzvlášť, keď nepoznáte publikum. Dobrá rada je, aby ste boli z akaždých okolností sami sebou. Ak sa vám podarí na začiatku prejavu ľudí rozosmiať, môže to pomôcť prelomiť ľady.

Zdroj: Business Insider

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.