31.03.2017, 00:00

Chybu v daniach môžete opraviť

Dodatočne priznať dane musíte predovšetkým vtedy, keď ste si uvedomili, že máte platiť vyššiu daň.

Chybu v daniach môžete opraviť
Zdroj: Pavol Funtál

Ak urobíte v daňovom priznaní chybu, môžete ju jednoducho opraviť. Použijete rovnaké tlačivo, po ktorom ste siahli pri podávaní riadneho daňového priznania. Ak ste si chybu uvedomili ešte pred koncom marca, pošlete daniarom opravné priznanie. V prípade, že si chybu všimnete neskôr, opravíte ju v dodatočnom daňovom priznaní. Urobiť to však treba ideálne do konca mesiaca odvtedy, ako ste si uvedomili chybu.


Opravné daňové priznanie
Opravné daňové priznanie môžete podať vtedy, keď zistíte, že ste v daňovom priznaní urobili chybu, a uvedomíte si ju ešte pred koncom marca.
Opravu musíte podať ešte pred 31. marcom, teda pred posledným možným termínom na priznanie daní.
Opravu je možné urobiť aj viackrát.
Finančná správa sa riadi posledným podaným daňovým priznaním.
Za jeho podanie nehrozia žiadne sankcie.

Na čo si dať pozor*
Ak podávate opravné priznanie, jednoducho prepíšete číselné údaje, v ktorých ste urobili chybu. Pri dodatočných priznaniach sa však chybné čísla neprepisujú. Zmeny sa uvedú v špeciálnej, na to určenej časti daňového priznania.
Po uplynutí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.