07.04.2017, 10:44

Vo vyrovnávaní dlhov na tom nie sme zle. Medzi správaním mužov a žien je však rozdiel

Priemerná výška dlhu slovenských dlžníkov sa medziročne výrazne znížila. Kým v roku 2015 to bola suma 1 450 eur, vlani klesla o takmer polovicu na 845 eur.

Ženy sa chcú zbaviť dlhov horlivejšie než muži.
Zdroj: Archív HN

Častejšie a viac si požičiavajú muži, ktorých je medzi dlžníkmi viac než polovica. Ich priemerný dlh sa vyšvihol na 926 eur. Podiel žien je 47 percent s priemerným dlhom 765 eur.

Kto je lídrom

Najviac dlžníkov pochádza z Košického kraja. Majú vyše 16-percentný podiel na všetkých dlžníkoch. V priemere majú „sekeru“ 919 eur. Nasleduje Nitriansky kraj s takmer 16-percentným podielom a priemerným dlhom 888 eur. Doháňa ich tretí Prešovský kraj s podielom 13,9 percenta dlžníkov a priemerným dlhom 920 eur. Tam majú dlžníci súčasne aj najvyššie záväzky. Naopak, najmenšie čiastky si požičiavajú dlžníci z Bratislavského kraja, ktorí s priemerným záväzkom 829 eur tvoria iba 5,5 percenta slovenských neplatičov.

Posun oproti minulosti

„Oproti predchádzajúcemu roku sa priemerný záväzok slovenských dlžníkov veľmi razantne znížil, čo iste súvisí aj so stále sa zlepšujúcou ekonomickou situáciou na Slovensku a nízkou úrovňou nezamestnanosti. Najviac dlžníkov pochádza z Košického kraja. Tam v súčasnej dobe dosahuje miera nezamestnanosti bezmála 13 percent,“ uvádza Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.

Vplyv veku

Slovenskí muži aj ženy majú najvyšší priemerný dlh vo veku medzi 45 a 54 rokmi - v sumách podľa pohlavia to predstavuje 1 007 a 830 eur. Zadĺžení sú takisto ľudia v postproduktívnom veku od 65 rokov vyššie s priemernou sumou 788 eur. Dlžníci v najvyššej vekovej kategórii opäť pochádzajú predovšetkým z Košického a Nitrianskeho kraja.
„Zadlženosť ľudí vo veku nad 65 rokov je veľký problém, keďže z priemerného dôchodku vo výške okolo 426 eur sa podlžnosti splácajú veľmi ťažko. Z našich skúseností navyše vieme, že si ľudia v pokročilom veku veľmi často berú úvery namiesto svojich rodinných príslušníkov, ktorí by ho z rôznych dôvodov nedostali. Väčšinou ani nie sú schopní tieto záväzky sami splácať,“ dodáva Kolářová.

Počet podlžností

Dodajme, že vyše 11 percent dlžníkov má viac ako jeden dlh. Pri splácaní dlhov sú trochu aktívnejšie ženy.
Všetky údaje vychádzajú z pravidelných analýz spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.