20.06.2017, 00:00

Študenti sa môžu poistiť. Bez toho po škole dávku v nezamestnanosti nedostanú

Študentom a budúcim absolventom škôl po ukončení školy a zamestnania popri štúdiu nevzniká automaticky nárok na dávku v nezamestnanosti.

Študenti sa môžu poistiť. Bez toho po škole dávku v nezamestnanosti nedostanú
Zdroj: Pavol Funtál

Podmienkou na priznanie dávky v nezamestnanosti je trvanie poistenia najmenej dva roky, teda 730 dní, v posledných troch rokoch pred dňom zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce.

Absolvent školy – študent – žiak strednej školy alebo študent denného štúdia vysokej školy, nie je povinne poistený na sociálne poistenie. Keďže sám neplatí poistné na žiadny druh sociálneho poistenia a neplatí ho za neho nikto, nemá ani nárok na žiadnu dávku zo Sociálnej poisťovne. 

Žiak, ktorý má trvalý pobyt na Slovensku, má však možnosť od 16. roku veku dobrovoľne sa poistiť. V takom prípade by po splnení ostatných podmienok, ako je doba trvania poistenia, riadne a včas zaplatené poistné, mohol získať nárok na niektorú z dávok, teda aj na dávky v nezamestnanosti. Na tento typ poistenia však nie je možné prihlásiť sa spätne.

„Ak študent popri škole pracuje na základe pracovnej zmluvy, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, získava postavenie zamestnanca s povinnosťou platiť poistné na nemocenské, dôchodkové poistenie, ale aj na poistenie v nezamestnanosti, ktoré zaňho plní zamestnávateľ. Na priznanie dávky v nezamestnanosti však musí spĺňať aj ostatné zákonom stanovené podmienky, a to byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a mať poistenie aspoň 730 dní počas troch rokov pred zaradením do evidencie," radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.
(tur, tasr)

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.