TASR/Ján Krošlák
StoryEditor

Peniaze z Únie sú potrebné aj na pozemkovú reformu, tvrdia viaceré organizácie

07.09.2020, 10:37
Autor:
TASRTASR

Prostriedky z Európskej únie na obnovu hospodárstva je potrebné použiť aj na komplexnú pozemkovú reformu, ktorej výsledkom by malo byť usporiadanie pozemkového vlastníctva na Slovensku a zásadná zmena spôsobu evidovania nehnuteľností.

Zhodli sa na tom na spoločnej tlačovej konferencii predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Zamestnávateľského zväzu geodézie a kartografie, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Združenia miest a obcí Slovenska.

"Chceme preto predostrieť myšlienku, že prostriedky na obnovu hospodárstva je zmysluplné použiť aj na zmazanie investičného dlhu a administratívnej záťaže v oblasti pozemkového vlastníctva, ktorého usporiadanie, efektívna evidencia a správa je predpokladom pre rozvoj ekonomiky, ochranu prírody a využitie potenciálu, ktorý je skrytý v pôde a v krajine," priblížil Tomáš Malatinský, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Usporiadanie pozemkového vlastníctva navyše podľa neho výrazne zjednoduší realizovanie mnohých opatrení potrebných pre zelený reštart ekonomiky, s ktorým počíta aj vláda.

Používajú sa storočné mapy

Pripomenul, že existujúce stratégie predpokladajú usporiadanie pozemkového vlastníctva v horizonte 30 rokov.

Podľa predsedu Zamestnávateľského zväzu geodézie a kartografie Vladimíra Uhlíka súčasnú nelichotivú situáciu v oblasti evidovania pozemkového vlastníctva zažívajú takmer každý občan Slovenska, podnikateľské subjekty či samospráva.

Charakterizuje ju napríklad pretrvávajúca rôznorodosť a nízka kvalita katastrálneho operátu. Až na 50 percentách územia Slovenska sa stále používajú mapy, ktoré vznikli pred približne 100 rokmi.

Z tohto vyplýva množstvo konzekvencií, najmä však právna neistota a nejednoznačnosť pri evidovaní súkromného vlastníctva.

Návrh na komplexnú reformu

"Preto prichádzame s návrhom na komplexnú pozemkovú reformu, ktorá by mohla v čase, keď EÚ ponúka finančné zdroje primárne na zmysluplné reformy, naštartovať unikátnu obnovu katastrálneho operátu a odstrániť administratívnu záťaž spočívajúcu v extrémnej rozdrobenosti pozemkového vlastníctva, čím dôjde k zlepšeniu podnikateľského prostredia, podpore investícií, ekologickej udržateľnosti a revitalizácii vidieka," spresnil Uhlík.

"Myslíme si, že pozemková reforma by mala byť jednou z priorít vlády, lebo všetky opatrenia na revitalizáciu a využívanie krajiny, opatrenia proti dôsledkom klimatických zmien, ekosystémové služby a ďalšie činnosti súvisiace s vlastníctvom pozemkov je možné vykonávať len na majetkovo usporiadaných pozemkoch," zdôraznil Emil Macho, predseda SPPK.

Podľa výkonného podpredsedu ZMOS Milana Mušku by usporiadané pozemkové vlastníctvo významne pomohlo samosprávam nielen pri výbere daní z nehnuteľností, ale aj pri investíciách realizovaných v mestách a obciach.

01 - Modified: 2022-08-11 12:31:48 - Feat.: - Title: Poľsko dostane peniaze z fondu obnovy až po splnení dohodnutých podmienok, tvrdí Európska komisia 02 - Modified: 2022-07-20 13:08:52 - Feat.: - Title: Poľsko má systémové problémy s rozdeľovaním peňazí EÚ. Môže za to vláda, kritizujú europoslanci 03 - Modified: 2021-07-08 09:02:43 - Feat.: - Title: Rekordný rok sa nezopakuje. Úroda obilnín má byť nižšia o viac ako desatinu 04 - Modified: 2021-05-28 08:02:33 - Feat.: - Title: Rodinný agrobiznis prežil aj komunistov a expanduje. Pri Senci preinvestujú milióny 05 - Modified: 2021-05-17 22:03:08 - Feat.: - Title: Miliardy z fondu obnovy môžu priniesť rast, najväčší Grécku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. september 2023 20:34