Pri dodávkach plynu z Ruska ide o vysokú hru. Moskva má v stávke stámiliardové príjmy. Plyn, ropa a palivá síce vlani predstavovali až polovicu z ruského exportu v sume 500 miliárd eur. Európa pri komodite zase rieši osud priemyslu a celej ekonomiky. Po invázii vojsk Vladimira Putina na Ukrajine starý kontinent smeroval sankcie do iných oblastí. Až 45-percentnú závislosť od ruského plynu rýchlo znížiť nevieme. Toho si je zjavne vedomý aj Kremeľ. Ten po prvotnom páde rubľa v reakcii na vojnu na Ukrajine prišiel s novou požiadavkou. A to, že plyn dodá len krajinám, ktoré zaplatia v rubľoch.
Minister hospodárstva Richard Sulík sa v prvej polovici mája na tlačovej konferencii vyjadril k možným problémom v dodávkach plynu:
Slovensko narýchlo využilo fintu. Platbu za komoditu, ktorá mala od nás odísť 20. apríla, sme poslali už koncom marca. Vytvorili sme si tak časový vankúš s tým, že ďalšia úhrada bude až 20. mája. Našou stratégiou bolo počkať, ako sa k problému postavia iné krajiny, ktoré mali splátky skôr, respektíve ideálne celá Únia. „Slovenská pozícia je taká, že v tomto smere skoordinujeme svoj postup v rámci krajín Únie,“ hovoril pred časom pre HN štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. Podobne sa k tomu postavil aj premiér Eduard Heger.
Slovensko sa rozhodlo
Zostáva vám 77% na dočítanie.